Yapı Kredi Yayınları Son Çıkan Kitaplarını Duyurdu

Yapı Kredi Yayınları şubat ayı içerisinde son çıkan kitaplarını duyurdu.

Yapı Kredi Yayınları Son Çıkan Kitaplar
Yapı Kredi Yayınları Son Çıkan Kitaplar

BİR ADAM YOK OLUYOR

Psikanalist ve yazar J.-B. Pontalis’ten anlara ve anılara, kimliklerin iç içe geçişine dair zarif ve çarpıcı bir anlatı.

“Bir Adam Yok Oluyor ‘başlangıçlar’ için de hayli yazmış olan Pontalis’in bu kez ‘bitişe’ değindiği bir kitap. Yaşamının son on yılının başlarında kaleme aldığı bu yapıtta, başlangıç gibi bitişin de uzun bir süreç olduğunu vurguluyor. Onun yetkin kaleminin ürünü olan satırlarından, yaklaşan ölümün bir gerçeklik olarak yadsınamayacağını ama yok oluşun olsa olsa bir yorum olduğunu anlıyoruz, uzun bir yaşamdan onda kalanların capcanlı anlatımını okuyarak.” -Talat Parman

Bir Adam Yok Oluyor
Yazar:
J.-B. Pontalis
Çeviren: Talat Parman
Editör: Dürrin Tunç
Sayfa: 88, Fiyat: 20 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Edebiyat / Anlatı

SESLERDE BAŞKA SESLER

Yapı Kredi Yayınları Faruk Duman’ın tüm kitaplarını yayımlamayı sürdürüyor. Faruk Duman, 1997 yılında çıkan ilk öykü kitabı Seslerde Başka Sesler’le iyi edebiyatın örneklerini vereceğini, günümüz edebiyatının nitelikli temsilcilerinden biri olacağını duyurmuştu ve 1998 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülleri’ne değer görülmüştü. Bütün kitaplarında rastladığımız masalsı imajların çeşitlerini bu kitapta da buluyoruz. Dolayısıyla Faruk Duman edebiyatını hiç bilmeyenler Seslerde Başka Sesler’le okumaya başlayabilirler.

Bir çocuğun gözünden kırsalda yaşayan büyüklerin dünyası, –hem dünya klasiklerinin ortak belleğimizdeki izlerini belirginleştiren hem geleneksel anlatılara bağlanan bir üslupla– şiirsel bir atmosfer içinde kuruluyor. İnsanı, doğa olaylarıyla, hayvanlarla birlikte bütüncül bir evren içinde kavrayan anlatılar her biri. Epiğin izini süren Faruk Duman’ın en dikkat çekici özelliği dili. Görsel imgeler üretmeyi seviyor, sözlü edebiyatın öğeleriyle özgün bir biçem yaratmayı başarıyor.

Atın yeleleri sevgilimin saçlarına karışırdı. Bir su gibi akardı. Sevgilimi ikinci görüşüm derede olmuştu. Yıkanıyordu. Kayalıklardan akan suyun altına girmiş, köpükler içinde yitmişti. On altısında bir kızdım. Yüzüme kan yürümüştü. Gözlerimin önü kararmıştı. Onu orada bırakıp kaçmıştım. Ayaklarıma dikenler batmıştı. Öyle köpük, suların içinde bir alabalık gibiydi…

Seslerde Başka Sesler
Yazar:
Faruk Duman
Editör: Murat Yalçın
Sayfa: 72, Fiyat: 20 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Edebiyat / Türk Öykü

BEN, BOZKIR YELİ

Tuncer Erdem’den yeni bir resimli öykü kitabı Ben, Bozkır Yeli

Yazar ve çizer Tuncer Erdem’in doğanın diliyle anlatılmış öykülerden oluşan yeni öykü kitabı Ben, Bozkır Yeli Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

İnsanın doğadaki durumlarını, duyuş ve düşünüş biçimlerini öyküleştiren Tuncer Erdem hayvanların, bitkilerin, mevsimlerim, hava durumlarının türlü çeşidini mevsimlere ayrılmış öykülerle dile getiriyor. Doğada yalnız gezen kişinin gözünden yazılmış öykülere yazarın çizerliğinin ustalık dolu verimleri eşlik ediyor.

Seninle karşılaştık, ama tanışmadık daha önce.

Hani sen trenle, otobüsle şehirden çıkıp uzaklara yolculuk ederken, aralık camdan yüzüne çarpan bir serinlik üfler ya bozkır, ben oyum işte.

Ya da mola yerlerinde, benzin istasyonlarında, taşranın demiryolu peronlarında, sen uyuşmuş ayaklarını açmak için yürürken, yaklaştığın binanın köşesinden ani bir esinti gelir hani; şaşırırsın, şehirde dolaşırken sokak başlarında hissettiğin rüzgârlara benzemeyen, kuru, yabanıl, yakıcı, ama içinde ruhu olan bir yel duyarsın, seninle konuşmak istermiş, kulağına bir şeyler fısıldarmış gibidir, beraberinde dağ kekiklerinin kokusu, bozkır çalılarının bitimsiz uğultusu; umursamazsın, yürür gidersin… O da benimdir işte…

Ben sırf esip geçmem. Sırf yaprakları savurup şapkaları uçurmam. Hikâyeler anlatırım, çizgiler çizerim. Duyan kulaklara, gören gözlere…

Ben, Bozkır Yeli
Yazar:
Tuncer Erdem
Editör: Murat Yalçın
Sayfa: 128, Fiyat: 28 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Edebiyat / Türk Öykü

BÜTÜN ATEŞLER SÖNDÜĞÜNDE

“Geçsin diye beklediklerimizin toplamıyız aslında. Beyhude bir iç çekiş.”

Yalnızlıkla sınanan bir hayat ezberinin farklı köşelerinde, farklı sebeplerden dolayı kaybolmuş bir adamın ve bir kadının romanı Bütün Ateşler Söndüğünde; karanlığı koyultan büyük bir yasın ve köksüzlükle birleşince en az o yas kadar yaralayıcı olan karşılıksız bir aşkın gölgesinde, tam da söz bitti derken kurulmaya başlanan yepyeni bir cümlenin, tesellinin ve telafinin, kaderde açılan o gediğin hikâyesi… Beklemek bittiğinde beliren o yolun başına bakıyor Filiz Özdem; dağlara küsenlerin sessizliğini dağlara veriyor.

Ne de olsa bütün ateşler söndüğünde yaralar da çoktan dağlanmış demektir. Burnun dünyayı daha farklı koklar artık. Gözlerin daha içe içe bakar ya da belki tam tersi… gözlerini dış dünyada gördüklerinde bırakırsın. Kertenkelenin kopan kuyruğunun yeniden çıkması gibi, yeni kuyruk gözlerin oluşmaya başlar. Kuyruk gözlerinle aynalara baktığında başka bir sen görürsün. Yansımanın görüntüsü bazen ürkütür seni, bir yabancı gibi elini uzatıp tokalaşmak, o kendine dokunmak, onu kendin olduğuna inandırmak istersin.

Bütün Ateşler Söndüğünde
Yazar:
Filiz Özdem
Editör: Devrim Çakır
Sayfa: 168, Fiyat: 35 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Edebiyat / Türk Roman

ORADAN DA GEÇTİ KARA LEYLEKLER

Nezihe Meriç’ten sinema için bir anlatı Oradan da Geçti Kara Leylekler

Nezihe Meriç’in “sinema için bir anlatı” olarak nitelediği, 2006 yılında çıkmış ve uzun süredir baskısı bulunmayan, Oradan da Geçti Kara Leylekler kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından ilk kez yayımlandı.
Oradan da Geçti Kara Leylekler Nezihe Meriç’in kaleminden, sinematografik bir anlatımla, çocuk yaşta köyden kapıcı dairesine göçen İsmidal ve Hüseyin ile, apartmanda yaşayanların çok yönlü değişiminin öyküsü.

Bir yanda, kollarındaki uzun sepetler dışında değişmeyen kocalarla, işe gittikleri evlerde adları da, kendileri de farklılaşan kadınların yaşadıkları; diğer yandaysa, bu değişimi dile getirmek isterken kendileriyle de karşı karşıya kalan kentliler var Oradan da Geçti Kara Leylekler’de.

Sonra, artık herkes Gül’ü seyrediyor. Ortada duyulmayan gizemli bir soluk almayışın sesi var: Tanrım! O nasıl bir topuklama oynamak öyle. O ne incelik, o ne şaşırtıcı bir anlatım gücü. Bu kız diye düşünülüyor, raks ederek, tüm acılarını, tüm sorularını, sorunlarını ifade ediyor işte. Evet ancak böyle açıklanabilir bu oynayış. Kimseleri görmüyor. Dalmış müziğin ölçüsüne, hesaplaşıyor sanki yaşamla, dünyayla, onu yaratanla. Kaşları bir çatılıyor, bir açılıyor. Topuğu yere, değip değip kalkıyor.

Oradan da Geçti Kara Leylekler
Yazar:
Nezihe Meriç
Editör: Murat Yalçın
Sayfa: 80, Fiyat: 25 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Edebiyat / Anlatı

SEVGİLERDE – BÜTÜN ŞİİRLERİNDEN SEÇMELER

Behçet Necatigil’in bütün şiirlerinden seçmeler kitabı Sevgilerde YKY’de

Behçet Necatigil’in bütün şiirlerinden seçmeler kitabı Sevgilerde Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Behçet Necatigil’in 1935-1972 yılları arasında yayımladığı şiirlerinden hazırladığı bir ‘seçme şiirler’ kitabı Sevgilerde. Şairin 1935-39 yılları arasında dergilerde kalmış ilk şiirleriyle Kapalı Çarşı, Çevre, Evler, Eski Toprak, Arada, Dar Çağ, Yaz Dönemi, Divançe, İki Başına Yürümek, En/Cam ve Zebra kitaplarından seçilmiş şiirleri kapsıyor.

İlk baskısı, şair hayattayken, 1976’da yapılan kitap, Doğan Hızlan’ın “Türk Şiirinin ‘Saklı Su’yu: Behçet Necatigil” yazısıyla açılıyor.

Sevgilerde yıllar sonra, şairin elinden çıkan baskıya uygun biçimde, yeni bir düzenlemeyle ve yine Necatigil’in arşivinden hazırladığı bibliyografyayla birlikte okuruyla buluşuyor.

Sevgilerde – Bütün Şiirlerinden Seçmeler
Yazar:
Behçet Necatigil
Editör: Murat Yalçın
Sayfa: 320, Fiyat: 48 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Şiir

O GENİŞ BOŞLUKTA

Bir Başka Coğrafyadan (2020) kitabıyla 2021 Yunus Nadi Şiir Ödülü’nü alan Cevat Çapan 90. yaşını O Geniş Boşlukta adlı yeni şiir kitabıyla selamlıyor.

O bin pınarlı dağlarının eteklerinde
yıkık bir ören yerinde rastlarsan
başı, kolları koparılmış bir tanrıçaya,
oturup bir zeytin ağacının altına
ona kurban edilen başka canlıları
ve o görkemli törenleri düşün.
Her zaman yağmalanıyordur Troya
ve yanıyordur bir Kartaca, uzakta.

(“Her Mevsim Bir Cehennem” şiirinden)

O Geniş Boşlukta
Yazar:
Cevat Çapan
Editör: Fahri Güllüoğlu
Sayfa: 64, Fiyat: 35 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Şiir / Kare Şiir

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.