Yapı Kredi Yayınları Yeni Çıkan Kitaplar

Yapı Kredi Yayınları’ndan üç yeni kitap okurlarla buluşuyor. André Gide’in 60 seneye yayılan yazma eyleminin ürünü olan “Günlükler”nin ilk cildi GÜNLÜK, yazar Paul Valéry’in düşünce dünyasına dalacağınız deneysel kitabı SABİT FİKİR ve Selçuk Demirel’in İstanbul çizimlerine şairlerin dizelerinin eşlik ettiği kitabı BİRDENBİRE İSTANBUL bu ay Yapı Kredi Yayınları’nda yeni çıkanlar listesinde okurlarla buluşuyor.

Yapı Kredi Yayınları Yeni Çıkan Kitaplar
Yapı Kredi Yayınları Yeni Çıkan Kitaplar: Günlük – Sabit Fikir – Birdenbire İstanbul

GÜNLÜK (1887-1925) 1.CİLT

Fransız edebiyatının usta kalemi André Gide’in kurmaca yapıtlarının önüne geçen devasa eseri, neredeyse 60 seneye yayılan bir yazma eyleminin ürünü olan “Günlükler”nin ilk cildi, ilk kez eksiksiz olarak Türkçede…

Şimdi üç aylık kuraklıktan sonra fırtına. Yağmuru bir gösteri gibi izlemek için eve döndüm. Gördüğüm şeyi betimlemeyi sevmiyorum artık; işin tadını kaçırıyor. Yalnızca bakmayı daha çok seviyor, böylece hiçbir şeyi kaçırmadığımı, her görüntünün ona gereksinim duyduğum anda yeniden ortaya çıkacağını biliyorum. Bunun tadını daha da çok çıkarmak isterdim. Kısa süre içinde, farklı farklı yaşam biçimlerini tanımak, her birinde bir başkasının özlemiyle kabaran kaygıyı bulmak istiyorum.

“Dar Kapı”dan içeri girin, “Pastoral Senfoni”nin ezgilerini dinleyin, “Dünya Nimetleri”nden yararlanın, “Kalpazanlar”ın masasına oturun; Günlük’ü okuyun…

“Kendini en iyi incelemiş olan adam. Bunun için de en önemli eseri, bence Journal’i, güncesidir.” -Nurullah Ataç

Günlük (1887-1925) 1.Cilt
Yazar:
André Gide
Çeviren: Orçun Türkay
Editör: Korkut Erdur
Sayfa: 1528
Fiyat: 235 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Delta

SABİT FİKİR

Paul Valéry en eski yazınsal biçem olan diyalogdan hareketle, zihinsel bir “büyük patlama”nın ürünü bir metin ortaya koyuyor. SABİT FİKİR birbirini yadsıyan, besleyen, çürüten, doğuran konuşmalardan örülü bir kitap, bir anlamda Valéry’nin denizde taş sektirme egzersizleri.

Sabit Fikir Valéry’nin düşünce dünyasının ve ilgi alanlarının nerelere uzanacağının kısa bir özeti.

“Büyük acıların pençesindeydim; çok etkin ve çok şiddetli kimi düşünceler zihnimden ve dünyamdan geriye kalan her şeyi perişan ediyordu. Hiçbir şeyle oyalanamıyor, sonunda kendimi daha da kaybederek acıma geri dönüyordum.
Buna, kendimi zihinsel, yani unutulmaya mahkûm şeyler tarafından yenilmiş hissetmenin keder ve utancı da ekleniyordu. Belirli bir nedeni olan bir düşüncenin verdiği acı, doğası gereği, aynı düşünceyi sürdürür, oradan çoğalır, sürer durur, güçlenir.”

Sabit Fikir
Yazar
: Paul Valéry
Çeviren: Hanife Güven
Editör: Korkut Erdur
Sayfa: 160
Fiyat: 25 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Modern Klasikler / Deneme

BİRDENBİRE İSTANBUL

Selçuk Demirel’den bir İstanbul kitabı

Beyoğlu, Pera, Boğaziçi, Galata ve Galata Kulesi ve diğer bütün güzellikleriyle şiir kent İstanbul’a adanmış bir çalışma. Birdenbire İstanbul Selçuk Demirel’in çizimlerinde her zaman ayrı bir yeri olan İstanbul’u şairler eşliğinde dolaşmak isteyenler için, tam bir edebi ve görsel şölen vaat ediyor.

“İstanbul’da İstanbulluyum diyecek kadar uzun bir süre yaşamadım.
Her seferinde biraz daha fazla kalmak isteğiyle gelip gittim.
Bu yüzden bir kentte yaşarken ister istemez içine düştüğümüz kanıksamak, bir kente alışmak ve körleşmek İstanbul’la benim aramda söz konusu olmadı.
İstanbul’a her gelişim bir sevgiliyle buluşmanın sevincidir. Bu yüzden de İstanbul’da geçirdiğim zamanların benim için ayrı bir önemi vardır.
Ayrılırken de kim bilir bir daha ne zaman buluşabileceğiz sevgili diye düşündüğüm bir kent İstanbul.
İs-tan-bul’u hecelemek bile sihirli bir kelimeyi tekrarlamak gibi bir şey!
Bu kitaptaki resimlerin hepsini İstanbul’un çok uzağında, Paris’te çizdim boyadım
Bu yüzden sevgi ve hasret dolu resimlerdir.
Bu çalışmalarıma İstanbul tutkunu yazarlar ve şairler de eşlik etti. Böylelikle ortaya Birdenbire İstanbul kitabı çıktı.”
Selçuk Demirel

Birdenbire İstanbul
Yazar:
Selçuk Demirel
Editör: Korkut Erdur
Sayfa: 132
Fiyat: 70 (KDV’den muaftır.)
YKY Sanat

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.