Yapı Kredi Yayınları’ndan Son Çıkan Kitaplar Raflara Ulaştı

Yapı Kredi Yayınları son çıkan kitaplarını duyurdu. Sibilla Aleramo kaleminden, Meryem Mine Çilingiroğlu çevirisiyle “Bir Kadın” ve André Gide kaleminden, Orçun Türkay çevirisiyle “Amyntas – Kuzey Afrika Defterleri” raflarda yerini aldı.

Bir Kadın - Amyntas – Kuzey Afrika Defterleri
Bir Kadın – Amyntas – Kuzey Afrika Defterleri

BİR KADIN

Sibilla Aleramo’nun bu romanı okuruyla ilk kez 1906’da buluştu. Gerek İtalya’da gerekse yayımlandığı diğer ülkelerde hemen büyük bir ses getiren bu eser sayesinde edebiyat dünyası, zaman içinde daha başka önemli çalışmalara imza atacak parlak bir yazar keşfetti. Bir Kadın’ın büyük başarısının başlıca nedenlerinden biri konusunda yatıyor. Söz konusu eser, İtalyan edebiyatının ilk feminist kitapları arasında yer alıyor. Son derece otobiyografik olan bu romanın kalbinde yazarın kendisini buluyoruz. Kendi hayatını dolu dolu ve özgürce yaşama hakkına kavuşmak uğruna mücadele eden bir kadının dokunaklı portresini çizen bu eser, yüzyılı geride bırakmış ilk baskısından bu yana okunması elzem bir kitap olmayı sürdürüyor. Türkçede ilk kez yayımlanan Bir Kadın’ı Meryem Mine Çilingiroğlu çevirdi.

“Kadın hiç kuşkusuz henüz kendi kendisinin hanımı, kendi kendisinin efendisi değildi: Bir gün olabilecek miydi peki?”

“Acı çitinden içim titreyerek, ağlayamadan, konuşamadan, beni yere seren ve aynı zamanda karanlık ve anlatılmaz bir şeyi, bitmek bilmez bir kaçış arzusunu su yüzüne çıkaran fiziksel bir sancıyla çıkmıştım: Hayattan kaçmak, delilik limanına çıkan yolu yitirmek istiyordum…”

Bir Kadın
Yazar: Sibilla Aleramo
Çeviren: Meryem Mine Çilingiroğlu
Editör: Filiz Özdem
Sayfa: 192
Fiyat: 48 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Modern Klasikler / Dünya Edebiyatı / Roman

AMYNTAS – KUZEY AFRİKA DEFTERLERİ

“Neden yine buraya geldim? – Belki, kavrulan bir bedenin soğuk suya çıplak sokuyor. Yerdeki çakıllar güzel. Tuz ışıldıyor. Ölümün üstünde bir düş geziniyor. Çakıllardan birini elime aldım; ama yerden ayrılır ayrılmaz ışıltısını, güzelliğini yitirdi.”

André Gide’in doğayla ilişkisinin yoğun biçimde saydamlaştığı ve kristalleştiği metinler bunlar. Mağrip göğü altında çölün sarmaladığı bir bedenin ve zihnin kayıt altına aldığı anlar.

Amyntas ayrıca Gide’in tüm yazın hayatını kapsayan Günlük’leri için bir giriş kapısı.

Phyllis çiçekler örerdi başıma
Türküler yakardı Amyntas suyumca
Vergilius, Sığırtmaç Türküleri

Kendini en iyi incelemiş olan adam
Nurullah Ataç

Amyntas – Kuzey Afrika Defterleri
Yazar: André Gide
Çeviren: Orçun Türkay
Editör: Korkut Erdur
Sayfa: 96
Fiyat: 30 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Modern Klasikler / Dünya Edebiyatı / Yaşantı

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir