Yaratıcılıkla Karşılaşma: Yetişkin Atölyeleri

Yaratıcılıkla Karşılaşma: Yetişkin Atölyeleri


Pera Müzesi Öğrenme Programları, Yüzleşme adlı sergiye paralel “Yaratıcılıkla Karşılaşma” isimli program kapsamında yetişkinlere yönelik çevrimiçi sanatçı atölyeleri ve turlar düzenliyor.

Katılımcılar; Plastik Sanatlar ve Resim Bölümü, Grafik Tasarım Bölümü, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nden sanatçılar eşliğinde dokuma tasarımı, gündelik malzemeler ile heykel, kilden tasarım ve yaratıcı düşünme alanlarını keşfedecekleri çevrimiçi sergi turu ve atölyelere katılıyor.

Yaratıcılıkla Karşılaşma: Yetişkin Atölyeleri

Sanatçı Işıl Eraslan ile Dokuma Tasarımı(tıklayınız) – 24 Eylül saat 19:00

“Eserlerinde geçmişte ve günümüzde var olan toplumsal olayları, Anadolu medeniyetlerindeki hikâyeleri, destanları ele alan sanatçı Işıl Eraslan ile atölyede bir araya getireceğimiz geometrik biçimleri veya hayal gücümüzde canlandıracağımız soyut tasarımları renk, hacim ve ipliklerle yorumlamayı amaçlıyoruz.”

Yaratıcılıkla Karşılaşma: Yetişkin Atölyeleri

Sanatçı Gizem Candan ile Yaratıcı Düşünme(tıklayınız) – 1 Ekim saat 19:00

“Düşünürken nasıl özgür olunur, kavramlar arasında nasıl ilişki kurulur, zihin haritası nasıl oluşturulur ve neden önemlidir, günlük hayatta kullandığımız objeler üzerinden farklı bir anlatım gerçekleştirilebilir mi? Katılımcılarla kişisel çıktılarımız üzerinden, odaklandığımız kavramlar ve günlük hayatta sıkça kullandığımız somut objeler arasında ilişkiler kurabileceğimiz özgür bir alan yaratıyoruz. Atölyede sanatçının belirlediği bir kavram üzerinden zihin haritası çıkararak, bu harita üzerinden belirlediğimiz çıktıyla, etrafımızda o an olan gündelik bir obje ile bağlantı kurmayı amaçlıyoruz.”

Yaratıcılıkla Karşılaşma: Yetişkin Atölyeleri

Sanatçı Saliha Yılmaz ile Melez Bitkilerden Heykeller(tıklayınız) – 15 Ekim saat 19:00

“Hayatımızda sürekli temas ettiğimiz bitkilerin dünyasını keşfetmek ister misiniz? Bu atölyede etrafımızdaki ya da zihnimizdeki bitki formlarından yola çıkarak bitki oto portremizi yapıyoruz. Klasik büst formundan yola çıkarak düşüncelerimizi ve duygularımızı kil ile yorumluyor, yarı insan yarı bitki formunda heykel üretiyoruz.”

Yaratıcılıkla Karşılaşma: Yetişkin Atölyeleri

Sanatçı Merve Dündar ile Taş Formunda Heykel(tıklayınız) – 22 Ekim saat 19:00

“İç dünyamızın sesleri ile öğrendiklerimiz, taşıdığımız yükler nereye, nasıl baktığımızı, neyi nasıl gördüğümüzü belirliyor mu? Katılımcılarla bu sesleri ve yükleri, kaya/taş gibi her an etrafımızda gördüğümüz, üstüne basıp çoğunlukla bastığımızı fark etmediğimiz bir varlık aracılığıyla yorumlarken gerçeklik, parça, bütün, oluş kavramları üzerine düşünüyoruz. Atölye çalışmasında; gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen sabunu kullanıyoruz. Bu malzemenin fiziksel özellikleri üzerine düşünüp taşın özellikleri ile karşılaştırıyoruz. Sabuna form vererek doku oluşturup, boyayarak yeni bir görünüş, yeni bir gerçeklik kazandırıyoruz.”

Her bir atölye için;
İlişkili Sergi: Yüzleşme
Kontenjan: 20 kişi
Süre: 1,5 saat
Atölye başına katılım bedeli: 45 TL
Öğrenciler için atölye başına katılım bedeli: 25 TL

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir