Yaşam Boyu Başarı Ödülü Tülay German’a Verildi


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 24 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda düzenlenen 28. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, 20 Eylül Pazartesi akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilen bir törenle takdim edildi. Şahsi sebepler dolayısıyla törene katılamayan sanatçı Tülay German adına ödülü Helin Saltık aldı. Saltık’a ödülü festival direktörü Harun İzer sundu.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü Tülay German’a Verildi
Helin Saltık – Harun İzer

Cazın ve güncel müziğin yıldız isimlerini bir araya getiren İstanbul Caz Festivali’nin plaket ve ödül töreni 20 Eylül Pazartesi akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Ses sanatçısı Tülay German’a Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün takdim edildiği gecede festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara da teşekkür plaketleri verildi.

Törende, İstanbul Caz Festivali’ne desteklerinden dolayı TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Caz Festivali Vitrin Seri Sponsoru Anadolu Efes, Otomotiv Sponsoru Volvo Car Turkey ve Gösteri Sponsoru DHL Express teşekkür plaketlerini aldı. Törende festivalin 24 yıldır sponsorluğunu üstlenen Garanti BBVA’ya da plaketi sunuldu.

Ödül ve plaketlerin ardından şarkıcı ve piyanist Karsu, söz yazarı ve plak şirketleri tarihinin en önemli figürlerinden Ahmet Ertegün’ün kurduğu Atlantic Records’ın efsane eserlerini seslendirdiği “Karsu Plays Atlantic Records” projesi ile sahnedeydi.

  1. İstanbul Caz Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile düzenlenmektedir.

Tülay German Hakkında

Müzik yaşamının ilk yıllarında Ruhi Su’dan dersler alan, öğrendiği türküleri çağdaş yorumunu katarak seslendiren Tülay German, 1964’te Türk pop müziğinin ilk hit parçası olarak kabul edilen “Burçak Tarlası”nı kaydetti. 1966’da plak yapmak üzere Paris’e giden German, Fransızca on plak doldurdu. Almanya’dan Brezilya’a pek çok ülkede radyo ve televizyon programlarına, festivallere katıldı, German Charles Aznavour, Lèo Ferre, Moody Blues gibi şarkıcılarla birlikte Fransa’nın en önemli konser salonlarında konserler verdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde İlhan Mimaroğlu’nun kendisi için yazdığı “Tract” albümünü doldurdu. 1981 yılında, Fransa’nın en büyük ödüllerinden biri olarak kabul edilen, Pink Floyd ve Jimi Hendrix’ gibi isimlerin de aldığı, “Académie Charles Cros Grand Prix du Disque” ödülüne layık görüldü. Son olarak “Nâzım Hikmet’e Saygı” adlı albümü yapan German 1987 yılında Hollanda’da verdiği bir konser sonrasında sahnelerden çekildi. Halen Paris’te yaşıyor, müzik yaşamının yanı sıra yazarlık yapıyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir