Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları Kundurama’da


Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları Kundurama’da
Sorayos Prapapan, “Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları” seçkisi

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da yeni sezon bugün (24 Eylül), Taylandlı yönetmen Sorayos Prapapan’ın filmlerinden oluşan “Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları” seçkisi. Anlattığı hikâyelerin ağırlığı ve hüznüne rağmen mizahı elde bırakmayan, heyecan verici ve zengin film diliyle eleştirmenlerden övgüler toplayan yönetmenin kalpleri ısıtacak 3 kısa filmi, yıl sonuna dek Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

Sorayos Prapapan’ın Rotterdam Film Festivali’nin Resmi Seçkisi’nde gösterilen 2014 yapımı kısa belgeseli “Auntie Maam Has Never Had a Passport / Maam Teyze’nin Hiç Pasaportu Olmadı”, ayak masörü olan ve aynı zamanda Tayland’da bağımsız filmlerde oyunculuk yapan Maam Teyze’nin hikâyesini anlatıyor. Apichatpong Weerasethakul’un Altın Palmiye ödüllü filmi “Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives / Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor”dan (2010) da tanıdığımız Maam Teyze, oynadığı bir filmin Avrupa’da bir festivale seçilmesi ile birlikte gelen davete sırf pasaportu olmadığı için katılamayışının trajikomik hikâyesini izleyeceğimiz film, Valladolid Film Festivali ve Winterthur Kısa Film Festivali’nde Özel Mansiyon kazanmış, Ekadeshma Kısa Film Festivali’nde de En İyi Kısa Film seçilmişti.

Mizah ve ses başrolde

Seçkideki diğer iki film politik sularda yüzerken asıl gücünü mizahtan alıyor ve aynı zamanda ses teknisyeni ve Foley sanatçısı olan yönetmenin ses ile kurduğu ilişkiyi özgün ve yaratıcı şekillerde seyirciye duyuruyor. 2015’te çektiği hibrit belgeseli “A Souvenir from Switzerland / İsviçre’den Bir Hatıra”, Afganistan’daki politik baskıya karşı çıktığı için ülkesini terk etmek zorunda kalan ve İsviçre’ye sığınan bir yönetmenin hikâyesini konu alırken; 2016 yapımı kurmaca kısası “Fat Boy Never Slim / Cıva Gibi Çocuk”, 2015’te yaşanan askeri cunta yönetimi altındaki Bangkok’ta geçiyor ve erkeklerin 21 yaşına geldiklerinde orduda hizmete zorlandığı ülkede hayalleri askerlikten çok uzakta olan iki çocuğun hikâyesini anlatıyor.

Kundura Sinema ve New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinoscope ortaklığında hazırlanan gösterim 24 Eylül-31 Aralık 2021 tarihleri arasında Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir