Yavuz Tanyeli ‘Eşek’ Sergisi C.A.M. Galeride Açıldı

Yavuz Tanyeli, Eşek 5, 2021
Yavuz Tanyeli, Eşek 5, 2021, Kağıt üzerine yağlı boya, 70 x 100 cm

Çağdaş figüratif ve ekspresif resmin değerli temsilcilerinden Yavuz Tanyeli ‘Eşek’ başlıklı sergisi ile C.A.M. Galeride izleyici ile buluşuyor. Sanatçı, 1980’li yıllarda eserlerine dahil olmaya başlayan eşek imgesi ile; usta dilinden, içinde yaşadığı doğaya dair yansımaların eşliğinde, lekeci bir yaklaşımla bu yeni seriyi oluşturuyor.

“Her sanatçının eserlerini oluştururken kullandığı çok sayıda imgeleri, sembolleri, kavramları vardır, yapıtın içeriği bunlardan oluşur. Bu külliyatın karakteri sanatçının tarzını gösterir. Resimleri izleyen kişi hem öykünün bütününü hem de resmin içindeki simgeleri tek tek görebilir. Benim de kendime özgü bir listem var, bilen bilir: selviler, kasaplar, cazcılar, gitarcılar, eşekler, tesbihler vs.

Eşek figürü resimlerime 1980’li yıllarda girdi. İstanbul Beykoz’daki atölyeme odun getiren mahallenin oduncusunun eşeği Kadife’nin resmini yapmayı istedim, oduncudan eşeği getirmesini rica ettim. Eşeği atölyeye aldım önüne meyveler koydum, bakarak büyük bir resmini yaptım güzel oldu. Sonra eşek aralıklarla resimlerime girdi çok sayıda resimde yerini aldı. Son yıllarda siyah beyaz büyük boy desenlerini boyamaya başladım. Sergilerimin çoğunda, tuvallerin yanında her zaman desende göstermeye çalıştım. Bu sergide son dönemin eşeklerini göreceksiniz, siyah beyaz, beynimin içindeki eşek görünümlü lekeler… ”

Yavuz Tanyeli’nin ‘Eşek’ başlıklı sergisi 27 Mart 2022 tarihine kadar C.A.M. Galeride görülebilir.


C.A.M. Galeri

Firuzağa, Çukurcuma Cd. 38/A, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.