Yayımlanışının 20. Yılında “Kar” Üzerine Söyleşi

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Nisan ayı etkinliklerinde bu hafta 8 Nisan Cuma günü Orhan Pamuk’un Kar kitabı konuşulacak. Kar’ın yayımlanışının 20. yıl dönümü olması vesilesiyle düzenlenen söyleşinin konuşmacıları Prof. Dr. Sibel Erol, Prof. Dr. Sibel Irzık ve Dr. Zeynep Sarıaslan. Söyleşinin moderatörü ise Erkan Irmak.

Orhan Pamuk
Orhan Pamuk

8 Nisan 2022 Cuma
Yayımlanışının 20. yılında “Kar” – Söyleşi

Konuşmacılar: Sibel Erol, Sibel Irzık, Zeynep Sarıaslan
Moderatör: Erkan Irmak
18:30
YKKSY Youtube Canlı

Pamuk’un geçen yüzyılın son günlerinde yazarken Türk okurundan başka kimsenin ilgilenmeyeceğini düşündüğü, ilk kez 2002 yılında yayımlanan Kar adlı romanı 53 dile çevrilerek dünyada “Türkçe yazılmış en çok okunan kitap” unvanını kazandı. Türk okur ve edebiyat tarihçilerinin romana ilgisi, yazarın 2006 yılında Nobel Ödülü almasıyla yoğunlaştı. Kısa sürede “dünya okuru” ile “yerli” okurun ilgileri ve yorumları arasında çok ilginç koşutluklar, çelişkiler ve tartışmalar çıktı ortaya. Kar, Orhan Pamuk’un hakkında en çok yazı yazılmış, karşılaştırmalı edebiyat âlimleri tarafından defalarca yeniden yorumlanmış kitabı oldu. New York Üniversitesi profesörlerinden Prof. Dr. Sibel Erol bu yazı ve yorumların en ilginçlerini ve en çarpıcı sayfaları yazarlarıyla görüşerek yeniden ele aldı ve sekiz yıllık bir çabanın sonunda “Kar Üzerine Yazılar” kitabını ortaya çıkardı. 2022’nin Kar’ın yayımlanışının 20 yıl dönümü olması vesilesiyle düzenlediğimiz bu söyleşide Sibel Erol’un yanı sıra kitapta yazıları yer alan Prof. Dr. Sibel Irzık ve Dr. Zeynep Sarıaslan Kar Üzerine Yazılar kitabında ele aldıkları meseleleri konuşacaklar. Söyleşinin moderatörlüğünü akademisyen, eleştirmen Erkan Irmak üstleniyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir