Yaz Kış Demeden Cinesquare’de Erişime Açıldı

Yaz Kış Demeden Cinesquare'de Erişime Açıldı


Zeynep Güzel’in 23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ve 38. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması’nda seyirciyle buluşan filmi Yaz Kış Demeden, Türkiye ve 12 Balkan ülkesinden erişilebilen cinesquare.net adresinde erişe açıldı.

Yaz Kış Demeden Cinesquare'de Erişime Açıldı
Yönetmen Zeynep Güzel

Yaz Kış Demeden, senaryosunu ve yapımcılığını yine Zeynep Güzel‘in üstlendiği, 2019 yapımı bir belgesel yapımdır. Güney Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de hizmet veren bir VoD platformu olan Cinesquare‘den izlenilecek olan filmin gösterimi; Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Yunanistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Slovenya, Karadağ, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Kosova ve Türkiye’de gerçekleşecek.

YAZ KIŞ DEMEDEN

Yaz Kış Demeden, coğrafyaya sinmiş tarihin izini hiç beklenmedik imgelerde arıyor, buluyor, kuruyor. Kılcal damarlar gibi toprağı saran paslı borular, terk edilmiş bir çocuk parkı, ıssız bir coğrafyanın sesleri. Ermenistan’ın eski sanayi bölgesinde Ashot ve Karine’in geçmişe dair anlattıkları hikayeler kılavuzluk ediyor bu görüntü ve seslere. Kamerayı kendine çağıran her imge, içinde gizlediği bir şeylerin duygusunu yoğun bir şekilde hissettiriyor. Varlığını muzipçe hep sezdiren yönetmen, Türkiye’den Ermenistan’a yaptığı yolculukta kamerayı bedeninin bir parçası gibi kullanıyor ve bu mekanın şimdisinde kendi aile hikayesinin, travma mirasının, kayıpların ve aidiyet duygusunun izlerini arıyor. Hangi mekanlar, hangi insanlar, hangi objeler tarihin taşıyıcısı olabilir? Yönetmen bu soruya cevabını çağrışımsal bir akışla görüntü ve sesleri takip ederek veriyor, izleyicisiyle şiir-mektuplar aracılığıyla konuşuyor.

Künye
Dil: Ermenice, Türkçe, İngilizce
Dakika: 60′
Yönetmen, Senaryo, Görüntü Yönetmeni, Yapımcı: Zeynep Güzel
Kurgu: Ronit Meranda
Müzik: Mert Hocaoğlu
Ses Tasarımı: Yalın Özgencil
Grafik Tasarım: Dilşad Aladağ
Renk Düzeltme: Sertaç Tokgöz

Yaz Kış Demeden 2019 // Zeynep Güzel

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.