‘Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz’ film seçkisi Kundura Sinema’da

Küratör - Pia Chakraverti-Wuerthwei
Pia Chakraverti-Wuerthwei

Beykoz Kundura’nın kazan dairesinden dönüştürülen ve özgün endüstriyel mimarisiyle sıradışı bir izleme deneyimi sunan sinema salonu Kundura Sinema’nın kapıları Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz film seçkisiyle 23 Ekim’de yeniden açılıyor. Küratörlüğünü Alman sanatçı ve yazar Pia Chakraverti-Wuerthwein’in yaptığı seçki, içinden geçtiğimiz zorlu pandemi zamanlarında dokunmanın, hareket etmenin ve yakınlaşmanın değerini yeniden hatırlatabilmeyi amaçlıyor ve aynı zamanda, düşünme şeklimizi biçimlendiren ikilikler üzerine sorgulamalar içeriyor.

İzleyiciyi duygusal stimülasyona yol açan bir seyir deneyimiyle buluşturacak Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz seçkisinde; Meksikalı bağımsız film kolektifi Los Ingrávidos’un Aztek ay tanrıçası Coyolxauhqui’nin hikâyesinden yola çıkarak günümüz Meksikasındaki kadın cinayetlerini yorumladıkları deneysel filmleri “Coyolxauhqui” (2017), Fransız görsel sanatçı Pauline Curnier Jardin’in Aziz Sebastian onuruna her yıl düzenlenen bir kutlamanın atmosferini çarpıcı bir gözlemle anlattığı videosu “Explosion Ma’ Baby” ve Lisa Jackson’ın alg türü bitki ile bir mantar türünün birleşmesiyle oluşan likenlerin özgün yaşam döngülerine ve kolektif hayatlarını yaratan büyüleyici organizmalarına şapka çıkaran kısası “Lichen” (2019), seyirciyle buluşacak.

Lisa Jackson, Lichen
Kundura Sinema – Lisa Jackson, Lichen

Seçkide ayrıca; avangart sinemanın yaratıcılarından olan ve 1961 yılında kaybettiğimiz Maya Deren’in “The Very Eye of Night” adlı son filmi de gösterilecek. Maya Deren‘in dans ve ritüel tutkusunu etkileyici bir dille anlattığı 1958 yapımı filmi, 1990 yılında keşfedilerek seyircisiyle 32 yıl sonra ilk kez buluşmuştu. 16 mm formatında çekilen ve müziklerinde Maya Deren filmlerinin vazgeçilmez isimlerinden, Japonyalı besteci Teiji Ito’nun imzası bulunan filmde, New York Metropolitan Opera Balesi’nden dansçılar rol alıyor.

Döngüsel bir gösterim formatında sunulacak filmler 7 Kasım’a dek Cumartesi ve Pazar günleri 17:30-19:30 saatleri arasında Kundura Sinema’da ücretsiz izlenebilecek. Gösterimlere beykozkundura.com adresinden ücretsiz randevu alarak katılabilirken, Tuğçe Ulugün Tuna’nın Kundura Sahne’de sergilenen dans eseri REVERT’e bileti olan izleyiciler ise randevu almadan Kundura Sinema’daki programı yakalayabilecekler.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar