Yeni Nesil Piyanistler Beethoven’ı Yeniden YorumladıBeethoven’ın 250’inci doğum gününde bestecinin en ünlü baş yapıtları, 12 modern piyanist tarafından yeni Deezer Originals albümü “Beethoven Recomposed” için yorumlandı.

Chilly Gonzales, Sofiane Pamart ve Chloe Flower gibi dünyaca ünlü piyanistler, Beethoven’ın 250’inci doğum gününü bestecinin başyapıtlarının yeni yorumlarıyla kutladı. 12 farklı sanatçının Deezer’ın “Beethoven Recomposed” albümü için klasik bestelere kendi tarzlarını kattığı bu yeni albüme sadece Deezer’ın “Originals” bölümünden ulaşılabilecek.

Albüm için her bir piyanist, Beethoven‘ın orijinal bestelerinden birini kendi bestesi haline getirdi. Deezer 2020’nin en çok dinlenen klasik müzik sanatçılarından biri olan Sofiane Pamart, Beethoven’ın “Piano Sonata No 14 -” Moonlight “ın çarpıcı bir performansını sundu. ‘Elitist piyanonun şifrelerini kırmasıyla’ tanınan Sofiane, Beethoven’in armonilerini ve akorlarını kullanarak yepyeni bir melodi yarattı.

GRAMMYs’de Cardi B ile 2019 performansının ardından uluslararası beğeni toplayan piyanist, besteci ve yapımcı Chloe Flower ise Beethoven’ın ‘Piyano Konçertosu No. 5:” İmparator “- Adagio’yu yeniden tasarlamak ve melodiye romantik, lirik bir his vermek için kendi ‘popsical’ tarzını kullandı.

Chilly Gonzales de Beethoven’ın “Piano Sonata No. 15 -” Pastorale “: II. Andante”‘deki orijinal bas notalarını çıkardı. Chilly, bu başyapıtla ilgili görüşünü şöyle aktardı: “Bu Beethoven Sonatı’nı ilk duyduğumda kulağa gerçekten modern geldiğini düşündüm- sol el bir sekans gibiydi. Sanki 80’lerin sentezleyici bassline’ı gibi yavaşlatılmış bir tekno şarkıda olduğunuzu hayal edebilirsiniz. Bunu çalmak için oturduğumda ise bassline’nın karşıma çıktığını fark ettim. Ben de bu modern-pop unsuru bırakıp yalnızca melodiye odaklandım. Bu hareket ile çok ünlü bir ritmi ortadan kaldırdıktan sonra, melodi bir caz baladı olsaymış neler yapabileceğimi görmenin daha zorlayıcı olduğunu anladım.”

Beethoven Recomposed listesinin yıldızları şöyle:
Sofiane Pamart – “Piano Sonata No 14 – “Moonlight”
Chloe Flower – “Piano Concerto No 5: “Emperor” – Adagio”
Chilly Gonzales – “Piano Sonata No. 15 – “Pastorale”: II. Andante”
Roger Eno – “Für Elise”
Belle Chen – “Piano Concerto No.4 in G Major, Op. 58: I. Allegro moderato”
Florian Christl – “Beethoven’s String Quartet No. 13, Op. 130 – II. Presto.”
Balmorhea – “Sonata Pathétique No. 8, op. 13 – Adagio Cantabile”
Lise de la Salle – “Piano Concerto No 3 – “Largo (2nd Movement)”
Shida Shahabi – “Piano Sonata No 26 “Les Adieux”: Andante”
RIOPY – “Symphony No 7: Allegretto”
Julia Gjertsen – “Sonata No.20 in G Major, Op.49 No.2”
Carlos Cipa – “Piano Sonata No 30 op 109: Vivace”

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.