YKY’den İki Yeni Kitap: “Bologna’nın Kırmızı Tenteleri” ve Büyütücü Mercek: Proust Üstüne Yeni Yazılar

Sanat eleştirmeni, romancı, ressam, senarist, denemeci ve şair John Berger’ın kaleminden “Bologna’nın Kırmızı Tenteleri” ve göstergebilim, eleştiri kuramları yazarı Mehmet Rifat’ın kaleminden Büyütücü Mercek – Proust Üstüne Yeni Yazılar kitapları Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflarda.

John Berger "Bologna’nın Kırmızı Tenteleri"
Bologna’nın Kırmızı Tenteleri kapak

BOLOGNA’NIN KIRMIZI TENTELERİ

Özellikle resim sanatına, imgelere, görsel kültüre dair yeni bir eleştirel görme biçimi önerdiği GÖRME BİÇİMLERİ (1972) eseriyle tanınan, savaş sonrası Avrupası’nda kuşağının en etkili yazarlarından, sanat eleştirmeni, romancı, ressam, senarist, denemeci ve şair John Berger’ın kaleminden BOLOGNA’NIN KIRMIZI TENTELERİ minimalist üslubuyla şiirsel düşünceleri incelikle resmeden, küçük sürprizlerle dolu bir minyatür kitap: Bellek, resim, mimari ekseninde mekik dokuyan; Berger’ın, kişiliğini ünlü İtalyan ressam Giorgio Morandi ile özdeşleştirdiği ve özel bir sevgi duyduğu amcası Edgar’ın anısıyla Bologna’nın hayal edilmesi güç güzelliğini buluşturan, çağrışımların ve anımsamaların çiçek açtığı, harikulade bir gündüz düşü.

“Balonu havada sallanan kız o kadar mest olmuş ki, gülümseyerek gökyüzüne bakarken, sanki bir müziğin ezgilerini dinliyor. Hayal edilmesi güç bir şehir Bologna – öldükten sonra sokaklarında dolaşabileceğiniz bir yer.”

Günümüzün en etkili entelektüellerinden biri. -The Observer

John Berger’ın kitaplarına hayranlık duyuyorum ve çok seviyorum. Yalnız ilginç olanı değil, önemli olanı da dile getiriyor. Bence çağdaş İngilizce yazın dünyasında benzersiz bir yazar… Olağanüstü bir sanatçı ve düşünür. -Susan Sontag

Bologna’nın Kırmızı Tenteleri
Yazar:
John Berger
Çeviren: Cevat Çapan
Editör: Fahri Güllüoğlu
Sayfa: 72
Fiyat: 22 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Modern Klasikler Dizisi / Anlatı

Mehmet Rifat "Büyütücü Mercek – Proust Üstüne Yeni Yazılar"
Büyütücü Mercek – Proust Üstüne Yeni Yazılar kapak

BÜYÜTÜCÜ MERCEK – Proust Üstüne Yeni Yazılar

“Büyütücü Mercek: Marcel Proust 1871’in 10 Temmuz’undan doğmuş, 18 Kasım 1922’de 51 yaşındayken ölmüştü. Doğumunun 150. yılında kitap-lık dergisinde bir dosyayla (Temmuz-Ağustos 2021) selamlamıştık kendisini; 2022’de bu kez ölümünün 100. yılında elinizdeki bu kitapla anıyoruz onu. Esinlenerek ama öykünmeden ve alçakgönüllülükle söylüyorum: Proust ve yapıtı hakkında burada yazdıklarım bir ‘gözlükçünün müşterilerine sunduğu büyütücü mercekler gibi bir şey’ olsun, okurlara bir kez daha Proust’u iyice yakından tanıma olanağı versin!”


Marcel Proust’un Alımlanması / Proust Sisteminin Bir Minyatürü / Gerçek Konteslerden Kurmaca Guermantes Düşesi’ne / Bir Ressam Yaratmak / Proust’un Yapıtlarında Baudelaire’in Dizeleri Dolaşıyor / Kalem Sürçmesi ve Eleştirinin Yorumu / Kayıp Zamanın İzinde’de Sözü Edilen Yazarlar, Şairler, Eleştirmenler.

Büyütücü Mercek – Proust Üstüne Yeni Yazılar
Yazar:
Mehmet Rifat
Editör: Ersel Topraktepe
Sayfa: 96
Fiyat: 18 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Edebiyat / İnceleme

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.