“Yüzün Gözü – Face’s Eye” Adlı Sergi Den Art’ta

“İçtekinin dıştakine kazıldığı, tırmandığı, bir yandan da örtündüğü, kendisini örtbas ettiği, ele vermekten kaçındığı bir “tabula”. Baktıkça çeker, açığa vurur, açığa çıkar gibi olur, benzer, andırır; anıştırmalar, anılar ve anımsamalar boyu parlar, kararır. Oradadır. Ama apaçık bir tuzaktır her yüz” Enis Batur(2004), Başkalaşımlar, I-X,295.

Yüzün Gözü - Face’s Eye
Yüzün Gözü – Face’s Eye

Den Art sanat galerisi, Antalya’da 05 Nisan – 07 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ebru Nalan Sülün’ün küratörlüğünde “Yüzün Gözü – Face’s Eye” üst başlığı ile Ahu Akkan, Dicle Çiftçi, Durmuş Bahar, Emine Kürkçü, Enver Güner, Ertuğrul Güngör& Faruk Ertekin, Hale Feriha Hendekcigil, Hasan Baran Kurtoğlu, Mahmut Özdemir, Murat Oğuz, Numan Seven, Orkide Akkoç, Ömer Kosbatar, Pelin Çağlar, Rugül Serbest, Selen Tokgöz, Semih Büyükkol, Şuayyip Yücel ve Tarık Dayan’ın eserlerini izleyenlere sunuyor.

Sergide; disiplinlerarası bir yaklaşımla bir araya getirilen eserlerde dünyanın son üç yıl içerisinde pandemi ile yaşanan toplumsal dönüşümlerinden, yeni iletişim yöntemlerinden ilham alınırken değişen beden algısı ve bu algıda “yüz” imgesinin kapladığı alan ve anlam sorgusu odağa alınıyor.

Küratör metninde; “ ‘Yüz’ imgesinin bedenimizde yer alan diğer organlardan en önemli farkının fiziksel olmayanın temsil edildiği bir ifade almanağıdır. Vurgu yapılırken, yaşamımıza eklenen “çevrimiçi” hallerin, yeni iletişim yöntemlerinin evrensel boyutta beden algımızı değiştirdiği, yaşanan bu toplumsal evrimin travmalarının aynı zamanda “yaşam ve beden” algımızın zaman içinde evrim geçirirken hızlandırdığı ifade edilmektedir.

Sergide; yaşadığımız zamanın süzgecinden geçmiş sanatçıların beden formundan arınmış “yüz” imgelemleri yan yana sunulurken “Yüzün Gözü/ Face’s Eye” üst başlığının izinde izleyenler görme, düşünme ve hissetmeye davet ediliyor.

Ebru Nalan Sülün


Den Art

Gençlik Mh. Fevzi Çakmak Cad. 
No:51A Muratpaşa Antalya

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar