Zahit Büyükişliyen’in “Seyir Defteri” Sergisi Galeri Kambur Arnavutköy’de!

Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen’in son dönem çalışmalarının yer aldığı “Seyir Defteri” sergisi 2-16 Mayıs 2022 tarihleri arasında Galeri Kambur Arnavutköy’de İzleyiciyle buluşuyor.

“Kaptanın seyir defteri… İyi bir kaptan, seyirden olduğu kadar sevdadan da sorumludur. Velhasıl memleketten de…”
Mehmet Aslantuğ

Seyir defteri, insanlık denizlere açıldığında ilk olarak gemilerde kullanılmaya başlanan, önceleri kütüklere ve papiruslara yazılan ve kaptanın seyahat ile ilgili gelişmeleri ve önemli gördüğü olayları kaydettiği defterdir.

Anadolu ozanlarının piri sayılan Homeros’un İlyada ve Odysseia destanı, yeryüzünün ilk romanlarından sayılır. İthake kralı Odisseus, Akdeniz’de, Truva Savaşı’ndan çileli dönüş yolculuğunda, seyir defterine yazar fırtınalı denizleri, devleri, sihirli odaları…

Hint ülkelerini ararken Amerika kıtasını bulan Kristof Kolomb, Atlantik’deki dört yolculuğun hikayesini seyir defterinde anlatır. Bu notlar, Bartolomé de las Casas’ın kaleminden bir özet halinde günümüze ulaşmıştır.

Dünya çevresinde yapılan ilk seyahati gerçekleştiren Macellan’ın da seyir defteri vardır.
Piraye’nin yazdığı “Seyir” adlı kitap, bir dönüşüm romanıdır. “Dönüşümü insanın kendini yöneten zihninden özgürleşerek, kendini gerçekleştirebileceği bir yaşama geçişi olarak özetleyebilirim” diye ifade eder.

Bir ressamın da seyir defteri, görsel notlarıdır kanımca. Lise yıllarından beri hep bir eskiz defterim olmuştur. Dolduğunda hemen yenisini açarım. Düşüncelerim, hazırlıklarım, arayışlarım, beni etkileyen figürler ve soyut dokunuşlarım. Yolculuk sırasında kurduğum düşler, gülümsemeler, dev dalgalar ve çılgın türbülanslar, bazen bir konsepti, bir seriyi oluşturmamda altyapı olurlar. Mersin günlerim, İvriz’de tutkunu olduğum bozkır, İskenderun’a değin anılarım, Goethe Enstitüsü’nde yeni bir dünyayla tanışmam, Batı’da açıldığım rengarenk evren ardarda yer alır defterlerimde. Çernobil ve beni etkileyen çevre sorunları, gecekondular ve çarpık kentleşme, yaşam sevinci veren İstanbul, taş, kantaron çiçekleri ve Don Kişot serileri ortaya çıkar böylece.

Galeri Kambur Sanat Galerisi’nde, seyir defterimden seçilmiş görsel notlarımla karşınıza çıkıyorum; Cervantes’e saygı, Fethiye ve İskenderun günlükleriyle…

Zahit Büyükişliyen

Adana’da doğdu. İlk, orta eğitimini İskenderun, Mersin’de yaptı. İskenderun Lisesi’ni 1964 yılında bitirdi.

Yağlı boya resmi Devlet Resim Heykel sergisine kabul edildi.

Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun oldu.

Konya-Ereğli İvriz Öğretmen Okulu’nda resim öğretmenliği yaptı.

İskenderun Lisesi’nde resim öğretmenliği yaptı.

M.E.B’in açtığı sınavı kazanarak Plastik Sanatlarda uzmanlık eğitimi için Batı Almanya’ya gitti.

Goethe Institut’de Almanca dil eğitimi gördü.

“Türkiye’de kırsal kesimden büyük kente göç ve büyük kentlerin çevresinde oluşan gecekonduların Türk resminde algılanması ve yorumlanması” konulu tezini başarı ile vererek Kassel Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi.

Gazi Eğitim Fakültesi Gazi Eğitim Enstitüsü ve Gazi Yüksek Öğretmen Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı.

İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Türk resminde Ankaralı Sanatçıların Etkinliği” konulu tezi ile doktorasını yaptı.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde açılan sınavı kazanarak Doçent oldu.
Heykel Bölümü Başkanlığına atandı.

Doçentliğe atandı. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı oldu.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı oldu.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Profesörlüğe atandı.

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyeliğine atandı. Resim Bölümü Başkanı ve Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Yeditepe’deki görevinden ayrıldı.

Sanat yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir. Yurtiçi ve yurtdışındaki müze ve koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır. 19 Başarı ödülü kazanış, 200’ün üzerinde kişisel sergi açmıştır. Basılmış 5 kitabı bulunmaktadır.


Galeri Kambur Arnavutköy

Arnavutköy Bebek 1. Cadde 37/A Beşiktaş -İstanbul


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

One Ping

  1. Pingback: Mihriban Mirap’ın “Mantığın Tatlı Uykusu” İsimli Sergisi artgalerim Karaköy’de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir