Zeynep Beler “Görünürde Yaşam” Sergisiyle KRANK Art Gallery’deKRANK Art Gallery, Zeynep Beler’in Esther Leslie’nin 2016 yılında yazdığı “Liquid Crystals” kitabından ilham alan “Görünürde Yaşam” sergisine ev sahipliği yapıyor. Zeynep Beler, “Görünürde Yaşam” sergisinin yörüngesinde seyreden yağlı boya resimleri, heykelleri ve dijital ekranda çizilmiş edisyonlu baskıları ile günümüzde kullandığımız, hayatımızı kaydettiğimiz LCD (Sıvı Kristal Ekran) teknolojisinin atomik yapısına göndermede bulunuyor.

Zeynep Beler “Görünürde Yaşam” Sergisiyle KRANK Art Gallery’de
Zeynep Beler “Görünürde Yaşam” Sergisi

Serginin başlığına ilham veren kitapta anlatıldığı üzere bilim insanı Otto Lehmann, 19. yüzyılın sonunda hem katı hem de sıvı özellikleri sergileyen sıvı kristal maddesini mikroskobundan gördüğünde, adeta bir canlı gibi hareket ettiği için ona bir “görünürde yaşam” bahşeder. Bu keşiften bir süre sonra sadece bilim değil, ekonomik, politik ve toplumsal hayatımız, teknolojilerimiz de sıvı ve kristal olan arasında yepyeni bir hal kazanır.

“Görünürde Yaşam” sergisinin yörüngesinde seyreden yağlı boya resimleri, heykelleri ve dijital ekranda çizilmiş edisyonlu baskıları ile Beler, günümüzde kullandığımız, aracılığı ile gördüğümüz, hayatımızı kaydettiğimiz LCD (Sıvı Kristal Ekran) teknolojisinin atom yapısına göndermede bulunuyor. Artık bu ekranlarla olan sınırlarını kaybetmiş, sıvı ve kristal arasında sıkışıp kalmış, her şeyin akmak ve durmak, değişken ve stabil, hareketli ve durağan arasında gidip geldiği yaşamımıza da, seçilen ‘paylaşım değeri’ olmayan imajlar, eriyip giden strafor ve suluboyadan ayırt edilemez dijital baskılar üzerinden dokunuyor.

Beler, bir simyacı gibi sıvı kristal ekranlarımızdan akan metaforik ve pek de geçici olmayan atomları titreştiriyor, onları ekrandan çekip havaya doğru uzatıyor, tuvalin fizikselliğine taşıyor. Bu üç boyutlu, dokulu ve katmanlı çerçevede karşımıza fotoğrafı çeken ekranın başka bir LCD ekrandaki yansıması bile çıkabiliyor. LCD’nin ışıklı yansımasından, tuvalin üzerindeki fırça izlerine, her iki çerçevenin de tuttuğu, geçmiş ve geleceğinin bütün potansiyellerini görünür kılıyor.

Sanatçının, Londra merkezli co/editions tarafından yayınlanan ve Mayıs ayında lansmanı gerçekleşecek yeni kitabı da sergide görülebilecek. 250 edisyonlu sanatçı kitabının ön gösterimi açılışta gerçekleşecek.

Zeynep Beler’in “Görünürde Yaşam” sergisi 4 Haziran’a kadar KRANK Art Gallery’de gezilebilir.


KRANK Art Gallery

Le Méridien İstanbul, Cengiz Topel Cd. No:39, 34337 Beşiktaş/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir