“Zuhal” Kasım’da Tallinn Black Nights’ta!

Nazlı Elif Durlu
Nazlı Elif Durlu

Nazlı Elif Durlu’nun yönettiği, yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu’nun üstlendiği “Zuhal”, uluslararası prömiyerini Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yapıyor. 12-28 Kasım 2021 tarihleri arasında 25.si gerçekleşecek festivalin İlk Film Yarışması’nda gösterilecek film, 10 film arasında Büyük Ödül için yarışacak.

1997 yılından beri Estonya’nın başkenti Tallinn’de düzenlenen ve Kuzey Avrupa’daki en büyük film buluşmasına dönüşen festival, FIAPF (International Federation of Film Producers) tarafından tanınarak 2014’ten bu yana da A-kategorisindeki festivaller arasında yer alıyor.

“Zuhal”, Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz hafta 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde seyirciyle buluşmuş; başrol oyuncusu Nihal Yalçın, festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştı.

ZUHAL
ZUHAL

Apartmandaki kedi sesinin peşinde

Senaryosunu Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirel’in birlikte yazdığı film; başarılı bir avukat olan ve İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan Zuhal adlı bir kadının, evinin derinlerinden gelen bir kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı ve o güne dek hiç iletişim kurmadığı komşularıyla yaşadığı absürt olayları konu alıyor. Zuhal rolünde Nihal Yalçın’ı izleyeceğimiz filmde Sadi Celil Cengiz, Çağdaş Ekin Şişman, Sena Başdoğan, Sencar Sağdıç, Aysan Sümercan, Serpil Gül, Burcu Halaçoğlu, Sarp Aydınoğlu, Fatih Al, Şebnem Sönmez ve Nur Sürer rol alıyor.

istos film’in yapımcılığında ve Almanya’dan Jamila Wenske (Achtung Panda!), Türkiye’den Tanay Abbasoğlu (TN Yapım), Tolga Karaçelik (Karaçelik Film) ve Öykü Canlı’nın (Yumurta Yapım Sanat) ortak yapımcılığında gerçekleşen “Zuhal”, Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu, Özmen Foundation, Film Independent ve Asteros Film’den Kanat Doğramacı’nın katkılarıyla hayata geçti. Filmin görüntü yönetmenliğini Sebastian Weber, kurgusunu Buğra Dedeoğlu ve Selda Taşkın ve sanat yönetmenliğini Osman Özcan üstlenirken, müziklerini de Alexander Lawrence ile Yusuf Tan Demirel birlikte yaptı.

Zuhal @AntalyaFF2021 - Nihal Yalçın, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü
Zuhal @AntalyaFF2021 – Nihal Yalçın, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Proje aşamasında gelen ödüller

Yapım çalışmaları 2016’da başlayan ve çok sayıda film geliştirme platformuna seçilen “Zuhal”, Los Angeles Greek Film Festivali’nin Project Development Forum’unda En İyi Proje seçilerek Mediterranean Film Institute’ün Senaryo Geliştirme Atölyesi’ne katılmaya hak kazanmıştı. Film ayrıca, İstanbul Film Festivali’nin Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi ve Ortak Yapım Platformu’ndan Colorup Post-Prodüksiyon Ödülü’nü, Trieste Film Festivali’nin When East Meets West Ortak Yapım Platformu’ndan Flow Post-Prodüksiyon Ödülü’nü, Selanik Film Festivali’nin Crossroads Ortak Yapım Platformu’ndan Musu Ses Post-Prodüksiyonu ve Müzik Ödülü’nü ve Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı.

Nazlı Elif Durlu’nun yönettiği “Zuhal” ile ilgili gelişmeleri filmin resmî Facebook ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.