3. CI Bloom Yeni ve Dolu Programı ile Rumeli Salonları’nda

CI BLOOM
CI BLOOM

CI Bloom çağdaş sanat fuarının üçüncü edisyonu 24 Nisan ön izleme, 25-28 Nisan genel ziyaret tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonları‘nda seyirciyle buluşacak.

İstanbul’a baharı getiren sanat fuarı CI Bloom, bu yıl üçüncü edisyonuyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonları‘nda gerçekleşecek olan fuarda, 24 çağdaş sanat galerisi, 5 kurum ve inisiyatifin 267 sanatçının 568 eseri sergilenecek. Yeni nesil sanatçıları ve sanat profesyonellerini bu yıl da sanatseverlerle buluşturan fuar, Ankara’dan Bel’m art space, İstanbul’dan 10_12 galeri ve Briefly Art galeri ile birlikte Çanakkale’den inisiyatif Mahal‘i ilk kez ziyaretçilerle buluşturacak. Bu yıl CI Bloom, Borusan Otomotiv‘in Türkiye distribütörü olduğu BMW ve LG OLED‘in partnerliğinde yer alacak.

Dijital sanat alanında karşımıza çıkacak olan Living Things DECOL prodüksiyonuyla sanat ve teknolojiyi bir araya getirecek. İsveç’in ünlü DJ’i Todd Terje de 27 Nisan‘da gerçekleşecek performansıyla, CI Bloom’un bahar coşkusuna eşlik edecek. CI Bloom, 2019’dan itibaren CI’ın sürdürülebilirlik üzerinde yaptığı çalışmaları bir atım öteye taşıyarak, uzun vadeli adımlar atmak amacıyla karbon ayak izi, atık yönetimi ve enerji tasarrufu üzerinde partnerleri ile kalıcı adımlar atmak amacıyla bir araya getirdiği uzman ekiple çalışacak.

3. CI Bloom Katılımcıları:

Art On Istanbul, İstanbul; Belm’art Space, Ankara Bozlu Art Project, İstanbul; brieflyart, İstanbul; BüroSarıgedik, İstanbul; C.A.M. Galeri,İstanbul; den art, Antalya; DifoArt, İstanbul; Dirimart, İstanbul; Galeri Bosfor, İstanbul; Galeri 77, İstanbul; Galeri Siyah Beyaz, Ankara; Muse Contemporary, İstanbul; One Arc Gallery, İstanbul; Pg Art Gallery, İstanbul; Pi Artworks, İstanbul, Londra; Piramid Sanat, İstanbul; Sanatorium, İstanbul; Simbart Projects, İstanbul; Taksim Sanat, İstanbul; Vision Art Platform, İstanbul; x-ist, İstanbul; Zilberman , İstanbul, Berlin, Miami; 10_12 Gallery, İstanbul

Kurum ve İnisiyatifler:
Borusan Contemporary, İstanbul; Contemporary Istanbul Vakfı, İstanbul; Koli Art Space, İstanbul; MAHAL, Çanakkale; NOKS Art Space, İstanbul

CI Bloom, bu yıl 3 genç katılımcı galeri ve onların temsil ettiği sanatçılar ilk defa fuara katılarak sektördeki çeşitliliği ve dinamiği arttırıyor.

Bu yıl ilk kez CI Bloom‘a katılacak yeni galeriler ve inisiyatif:

Brieflyart, Istanbul
Belm’art Space, Ankara
10_12 Galeri, İstanbul
Mahal, Çanakkale (inisiyatif)

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, “CI Bloom, Türkiye’deki çağdaş sanat sahnesine dinamizm kazandıran ve uluslararası alanda yeni bir soluk getiren Contemporary Istanbul’un genç fuarı olarak sanat dünyasında yerini aldı. CI Bloom, yaratıcı İstanbul ve özgür İstanbul vizyonuyla uyumlu bir şekilde, Türkiye’nin her köşesine ulaşmayı ve kültür-sanatın yeni oyuncularını uluslararası koleksiyonerlerle ve sanatseverlerle buluşturmayı hedefliyor. Uluslararası alanda İstanbul’un görünürlüğünü artırmak ve Türkiye’nin çağdaş sanat ortamını geliştirmek için kültürel diplomasiye önem veren CI Bloom, yurtiçi ve yurtdışı etkinliklerle bu misyonla hareket ediyor. CI Bloom’un üçüncü yılında, galeriler, sanatçılar ve iş birliği yaptığımız partnerlerimiz ile birlikte büyük bir sevinç ile yeniden LK Rumeli Salonları’ndayız. Türkiye’nin çağdaş sanat sahnesine katkıda bulunan yeni galerilerin artışı ve Anadolu’da ortaya çıkan genç galeriler ve inisiyatifler, CI Bloom’un önemli bir rol oynayarak platform olmanın coşkusunu yaşıyoruz. Türkiye’deki çağdaş sanatın canlı ve yenilikçi dünyasını öne çıkarmak ve uluslararası bir buluşma noktası olmak amacıyla sizleri CI Bloom’da buluşmaya davet ediyorum. Türk çağdaş sanatının en güncel ve yenilikçi çalışmalarına ev sahipliği yapacak olan 3. CI Bloom’da, birlikte baharın coşkusunu kutlamak için sizi bekliyoruz.

“Canlı” Bir Dijital Dünya: Living Things

CI Bloom 3. Edisyonu, medya sanatçısı Ahmet Said Kaplan‘ın DECOL işbirliğiyle Living Things (Canlı Şeyler) sergisine ev sahipliği yapacak ve izleyicilere “canlılar” kavramını farklı ve etkileyici bir biçimde deneyimleme fırsatı sunacak.

Türkiye’nin ilk yaratıcı dijital medya kolektifi DECOL’ün kurucu ortağı ve yaratıcı yönetmeni Ahmet Said Kaplan, insan-bilgisayar etkileşiminin yenilikçi yollarını ve olanaklarını arıyor. Living Things, geleneksel yaşam ve suni yapılar gibi kavramlara odaklanarak organik ve inorganik âlemler arasındaki karmaşık etkileşimi inceliyor. Her bir yerleştirme, teknolojinin doğal dünyanın unsurlarını nasıl taklit edebileceğini, geliştirebileceğini ve onlarla nasıl etkileşime girebileceğini gösteriyor. Etkileşime girilen yapılar; evrimleşen, uyum sağlayan dinamik ve duyarlı “şeyler”dir. Bu alanda üç büyük interaktif enstalasyon Lumin, Floating Matter ve Mirora Unfold‘u sanatseverler deneyimleme şansı bulacak.

Universal Everything Stüdyosu’nun 1000 Hands isimli eseri ilk kez Türkiye’de

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü yaptığı BMW, CI Bloom’un üçüncü yılında Borusan Contemporary iş birliğiyle Universal Everything Stüdyosu‘nun 1000 Hands isimli projesi eşliğinde Yeni BMW X2’yi sergiliyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda temsil edilen sanatçı stüdyolarından Universal Everything’in 1000 Hands Projesi, bir mobil uygulama aracılığıyla interaktif biçimde üretilmiş çizimlerden oluşuyor. Kolektif bir çalışmanın ürünü olan eserde, göz alıcı şekiller fon müziğinin yükselen ve alçalan tonuna bağlı olarak sürekli deviniyor.

BMW MINI BMW Motorrad Genel Müdürü Can Mete Paker, “Geçtiğimiz aylarda satışına başladığımız, her kesimden tüketicinin dikkatini çeken iddialı tasarımı ve sahip olduğu güncel teknolojileriyle öne çıkan modelimiz Yeni BMW X2’yi Türkiye’nin en önemli çağdaş sanat fuarlarından CI Bloom’da sergilediğimiz için çok heyecanlıyız. BMW’nin sanat dünyasına olan katkısına Borusan Otomotiv ve BMW Türkiye olarak ilham kaynağı olmak bizim için çok kıymetli. CI Bloom boyunca, Yeni BMW X2 ve modelle özdeş bir tasarım anlayışıyla sunularak otomobili de içine alan 1000 Hands Projesi’ni, sanat ile otomobili ilişkilendirerek somutlaştırmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

LG OLED x Shepard Fairey

LG OLED, çağdaş sokak sanatı hareketinin önemli isimlerinden sanatçı, sosyal aktivist ve OBEY sokak giyim markasının kurucusu Shepard Fairey ile gerçekleştirdiği global işbirliğini CI Bloom’un 3. edisyonunda sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Shepard Fairey tarafından özel olarak seçilen ve günümüz toplumunun karşı karşıya olduğu en acil sorunlardan bazılarına dikkat çeken çalışmaların yer aldığı sergide, sanatçının tanınmış eserleri son teknoloji LG OLED ekranlarında hayat buluyor.

Geleneksel ve ticari sanat arasındaki sınırı bulanıklaştıran Fairey, baskı, duvar resimleri, çıkartmalar ve posterler aracılığıyla eleştirilerini ve düşüncelerini çalışmalarına yansıtıyor. Fairey, ”Sanatın her zaman dekoratif veya rahatlatıcı olması amaçlanmamıştır, aslında rahatsız edici konuşmalar yaratabilir ve rahatsız edici duyguları harekete geçirebilir” diyor.

LG Türkiye Ürün Direktörü Kenny Cho “LG OLED olarak Türkiye’deki sanat projelerine desteğimizi sürdürüyor; CI Bloom’un ilk edisyonuyla başlayan partnerliğimizi üçüncü yıl da devam ettirmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. CI Bloom’un bu yılki edisyonunda çağdaş sokak sanatı hareketinin önemli isimlerinden Shepard Fairey ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğini son teknoloji LG OLED ekranlar aracılığıyla sanatseverlerin beğenisine sunmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

House of Brothers Lounge, Pernod Ricard Türkiye’nin host partnerliğinde genç sanatçı Lal Batman’ın mekana özel enstalasyonu 3. CI Bloom’da.

House of Brothers Lounge, multidisipliner sanatçı Lal Batman’ın video art, dijital manipülasyon, heykel ve yağlı boya üretimlerini dijital ve plastik araçları kullanarak harmanladığı yeni mekânsal enstalasyonu “Blended Valley” adlı eseri ile sanatseverler buluşacak.

Contemporary Istanbul Vakfı’ndan iki büyük sergi projesi: Taviloğlu Koleksiyonu Yarım asırlık serüven

Mustafa Taviloğlu‘nun 1972 senesinde naif bir heyecanla başlattığı koleksiyon büyük bir tutku ve özveri ile 52 yıldır büyüyerek devam ediyor. Contemporary Istanbul Vakıf organizasyonuyla Eylül ayında 5 farklı mekanda aynı anda açılacak Taviloğlu koleksiyonu 2400 eserin yanı sıra 157 yabancı sanatçının 300 eserine de yer vermektedir.

Türkiye’de sanatın önemli bir destekçisi olan Taviloğlu’nun, bağ kurduğu ve özenle seçtiği eserlerle oluşturduğu koleksiyonu sanatçılarının, dönemlerinin, üsluplarının, teknikleri ve medyumlarının çeşitliliği ile hem etkileyici hem de geniş bir bakış açısı sunacak. Mustafa Taviloğlu 52 yıldır büyütmeye ve çeşitlendirmeye devam ettiği koleksiyonu ile öznel olduğu kadar nesnel bir sanat tarihi anlatısı kuruyor.

Koleksiyon 4 ay boyunca Istanbul Resim ve Heykel Müzesi, Artİstanbul Feshane, Müze Gazhane, Haliç Tersanesi, Metro Han, İş Bankası Kibele Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

Contemporary Istanbul Vakfı 60. Venedik Bienali ile eş zamanlı olarak sanatçı Tomokazu Matsuyama’nın Solo Sergisi ile Venedik’te

Contemporary Istanbul Vakfı, 5. Yılında Türk-Japon ilişkilerinin 100. Yılında Türk Hava Yolları partnerliğinde Japon sanatçı Tomokazu Matsuyama’nın solo sergisi Mythologiques ile 60. Uluslararası Venedik Bienali sergisine paralel olarak Venedik’te gerçekleşecek. İsviçreli küratör Christoph Doswald tarafından kürate edilen sergi 20 Nisan – 24 Kasım 2024 tarihleri arasında 6 ay boyunca Magazzino No. 41, Marina Militare, Arsenale di Venezia’da sanatseverler ile buluşuyor. Mythologiques, Venedik’in kültürel, ekonomik ve sosyal enerjileriyle etkileşime girer. Sergi, sekiz büyük ölçekli resimden oluşmakla birlikte, altı ‘yan sunak’ı içerir ve kültürel karmaşıklık ve küresel tasarım etkileri üzerine canlı bir anlatı oluşturan “You One Me Erase” adlı anıtsal bir eserle sona erer.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar