Altan Çelem - Fotoğraf: Orhan Aydın
Altan Çelem - Fotoğraf: Orhan Aydın

Altan Çelem “Yayın Akışı” Sergisi Brieflyart’ta Açıldı

23 Ekim 2023
Altan Çelem - Fotoğraf: Orhan Aydın
Altan Çelem – Fotoğraf: Orhan Aydın

Altan Çelem’in yeni kişisel sergisi “Yayın Akışı”, 19 Ekim’de Brieflyart’ta ziyarete açıldı! Yayın akışını sağlayan bir öğe olan televizyonun, aslında akmayan bir zamanın metaforu olarak izleyicilerin karşısına çıktığı “Yayın Akışı” sergisi, 12 Kasım 2023 tarihine kadar görülebilir.

Figüratif resmin önde gelen isimlerinden Altan Çelem, sanat yaşamının başlarından beri kente, insan ilişkilerine, insan tiplemelerine odaklanıyor. Sanatçı, resimlerinde gündelik hayattan kesitleri veya çelişkileri kendine özgü bir üslupla sunuyor.

“Yayın Akışı” ismi aslında akan bir zamana işaret ediyor gibi algılanmaya müsaitse de Altan Çelem’in bu ismi seçmesinin altında bir ironi yatıyor. Serginin seçkisinde yer alan resimlerin büyük çoğunluğunda bir kanepe üzerine yerleşmiş insanlar, kanepe önünde üzerleri yiyecek dolu bir sehpa ve bir televizyon yer alıyor. Yayın akışını sağlayan bir öğe olan televizyon, sergide aslında akmayan bir zamanın metaforu olarak sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Altan Çelem’in “Günlük”lerinin devamı niteliğindeki bu yeni sergisinde, boyayı katman katman kullanan sanatçı, mekânı ya da insanları kimi zaman silikleştirip kimi zaman belirginleştirirken zamanı her zamankinden daha belirsiz kılıyor.

An’a tanıklık edip tuvalini bir günlük gibi kullanan Altan Çelem’in “Yayın Akışı” başlıklı sergisi için hazırlanan katalog yazısı ise Prof. Burcu Pelvanoğlu’nun imzasını taşıyor.

“Yayın Akışı”, 12 Kasım 2023’e kadar salı-cumartesi günleri 11.00 – 19.00; pazar günleri 13.00 – 19.00 saatleri arasında Brieflyart’ta ziyaret edilebilir.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Can Altay, “Su Kuşlarının Yumağı” Sergisi, 2023, Öktem Aykut
Önceki

“Su Kuşlarının Yumağı” Sergisi Öktem Aykut’ta Açıldı

Kendi Gölgesinde Sergiden görünüm Küratörler: Emre Baykal ve Gizem Uslu Tümer Arter, 2023 Fotoğraf: flufoto (Barış Aras ve Elif Çakırlar)
Sonraki

Kendi Gölgesinde Sergisi Arter’de Açıldı

Kaçırmayın!

29 Ekim 1923

Pera Müzesi’nden 29 Ekim Programı

“Cumhuriyetimizin 100. Yıl Konseri” ve Cumhuriyet Bayramı’na Özel Sergi Turları
Selçuk Altun

Selçuk Altun’un “Kitap İçin” Serisi Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nda

Selçuk Altun’un 2004 yılında Cumhuriyet Kitap için hazırlamaya başladığı ve her 1.000