Ardan Özmenoğlu, Gökhan Tüfekçi “Sanat Bizim Oyun Alanımız”

Galeri Siyah Beyaz, 40. yılı olan 2023-2024 sezonunda, birlikte üretme pratiğinin bir karşılığı olarak sanatçı eşleşmelerine ev sahipliği yapıyor. Zamanlarını ve mekanlarını birbirleri ile paylaşan sanatçı ikilileri, aynı malzemeye farklı zamanlarda müdahale etmenin yanı sıra aynı mekânda birbirlerinin malzeme ve imgelerini dönüştürüyor. Sanatçı ikililerinin üretim sürecinden başlayan ve temelde bir yaşam pratiği olan bu birliktelik, sanatçıları, galeriyi ve izleyicileri ortaklaşmaya davet ediyor.

Ardan Özmenoğlu, Gökhan Tüfekçi
Ardan Özmenoğlu, Gökhan Tüfekçi

40. yılın sanatçı ikililerinden Ardan Özmenoğlu – Gökhan Tüfekçi, 22 Mart – 27 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Sanat Bizim Oyun Alanımız” isimli sergisi ile izleyicilerle buluşuyor. Bu sergide sanatçılar hem evrensel hem de Türk popüler kültür imgelerini ters yüz ederek farklı bir okuma sunuyor.

Ardan Özmenoğlu – Gökhan Tüfekçi kendi zaman ve mekânından kopardığı imgelerle bir araya getirdiği kültürel söylemi, içinde yaşadığımız coğrafyanın masalları ve mitleri üzerinden okuyor. İmgeleri, söylemleri, deyişleri ve kavramları bölerek, parçalayarak, ekleyerek, çıkararak, üst üste, yan yana ya da karşı karşıya getiren ikili, kurdukları bu çok katmanlı dili izleyici ile buluşturarak, onları da bu oyun alanına davet ediyor. İzleyicinin okumasıyla birlikte yeni bir katman daha eklenen sergi, Maslak Oto Sanayi’deki atölyede birlikte geçirdikleri sürecin de bir yansısı ve toplamı oluyor.

İsmini, ikilinin üretim pratiğinin yanı sıra sanata yaklaşma biçimlerinden alan “Sanat Bizim Oyun Alanımız” isimli sergi, 22 Mart – 27 Nisan 2024 tarihleri arasında Pazar hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında Galeri Siyah Beyaz’da ziyaret edilebilir.


Galeri Siyah Beyaz

Kavaklıdere sokak 3/1-2 Şili Meydanı Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar