.artSümer, Ekin Saçlıoğlu’nun Galerideki İlk Sergisini Ağırlıyor

.artSümer, 18 Mart – 6 Mayıs tarihleri arasında Ekin Saçlıoğlu’nun Parçalı isimli galerideki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ekin Saçlıoğlu, Aynada Biz, 2023, Tuval üzerine kağıt hamuru ve akrilik, 100x100 cm
Ekin Saçlıoğlu, Aynada Biz, 2023, Tuval üzerine kağıt hamuru ve akrilik, 100×100 cm

Sanatçının son dönem çalışmalarını birleştiren Parçalı, 2018 yılında ürettiği Acayip Yapı serisinin izinde şekillendi. Büyük boy desen ve heykellerin olduğu bu seri; Dünya’ya ait farklı materyallerin bir araya gelerek bireKelime anlamıyla; bir bütünden ayrılan veya artakalan, bir bütünden kopmayı veya birkaçı bir araya geldiğinde bütünü oluşturan şeylerin her birini temsil eden “parça” kelimesi, Ekin Saçlıoğlu’nun sergisinde yer alan çalışmaları kapsamında farklı okumalara kapı aralıyor. Kelime bir taraftan, hızla akan zaman içinde bireyin kendini konumlandırmakta güçlük çektiği dört duvarı ve zoraki sorumluluk hallerinin eşiğinde gel-gitler yaşayan zihinleri temsilen yapıtlarla bütünleşiyor. Diğer taraftan, tetikleyicilerin baskın gelen gücü neticesinde bölünen şeylere, rengarenk ama bir o kadar tekinsiz görünen yapılara referans verebiliyor. Anlamsal karşılıklarının ötesinde, sanatçının pratiğinde görünür kıldığı üretim yöntemlerinin tekniksel bir karşılığını da izleyicilere açıkça sunmuş oluyor.

Saçlıoğlu’nun yapıtlarında sıklıkla görülen canlı-cansız, gerçek-kurmaca, nesne-özne, doğa-insan, organik-inorganik gibi ikilikler Parçalı’da, sanatçının pandemi dönemindeki içsel deneyimi ve anlamsal karşılığı farklı okumalara olanak sağlayan ev olgusunun eklemlenmesiyle birlikte yeniden ön plana çıkıyor. Farklı malzemelerin bir araya gelerek melez dokular oluşturduğu resim ve heykellerde, tanıdık ama bir o kadar da tekinsiz görünen yapılar yeni birlikteliklere kapı aralıyor. Resimlerde ve kullanılmış mobilyalarla iç içe geçen heykellerde yer alan kimi formlar, sembolik olarak sanatçının kendisini ve ailesini temsil ediyor.

Sanatçının Bunlar Fabl Değil Çocuklar (2017), Dünya Kalıntısı ve Yeni Çiçekler (2018) sergilerinde göze çarpan insan-merkezci olmayan bakış açısının yanı sıra, heykellerle beraber büyük boy desenlerin yer aldığı Acayip Yapı (2018) serisindeki Dünya’ya ait farklı materyallerin bir araya gelerek birer yapı oluşturması, bu yapıların sökülüp parçalanarak tortulara dönüşmesi ve kalan parçaların zaman içerisinde yeniden bir araya gelerek hem tanıdık hem de farklı yeni bütünlükler oluşturması fikri, Parçalı’daki çalışmaların gelişim evrelerini oluşturuyor.

Resim, heykel, desen, yerleştirme gibi farklı disiplinlerde, zengin bir malzeme çeşitliliği ile üreten Ekin Saçlıoğlu, çok çeşitli ikiliklere, ters yüz edişlere, bellek ve anılara, rüyalara, hikayelere, hayvan ve bitkilere, farklı türlerin ve dünyaların birbirleriyle olan ilişkilerine odaklandığı pratiğini, Parçalı’da bir araya getirdiği çalışmalarıyla yeni melez formlar ve düşünceler üzerinden yaşatmaya devam ediyor.

Ekin Saçlıoğlu’nun Parçalı isimli kişisel sergisi, Salı’dan Cumartesi’ye, 11.00-18.30 ve randevu ile ziyaret edilebilir.

Telefon: 0539 340 60 89

.artSümer

İstiklal Mah. Piyalepaşa Bulv. Baruthane Deresi Sok. No:32/A, Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar