“Namevcut Konferans”, Mayıs’ta Kundura Sahne’de

“Namevcut Konferans”
“Namevcut Konferans”

Belgesel tiyatronun öncü grup ve yapımlarını Türkiye’de ağırlayan Beykoz Kundura, Mayıs ayında Berlin merkezli sanat kolektifi Rimini Protokoll’ün “Namevcut Konferans” (Conference Of The Absent) adlı performansını bir kez daha İstanbul’da ağırlıyor. Türkiye’de ilk kez geçen yıl seyirciyle buluşan performans, gördüğü büyük ilgi üzerine bu yıl yeniden Kundura Sahne’de sergileniyor.

Tiyatroda yapay zeka kullanımını yeni bir eşiğe taşıyan android performansı “Uncanny Valley” (Tekinsiz Vadi) ve İstanbullu seyircinin “Remote İstanbul” projesiyle de yakından tanıdığı Berlin merkezli kolektif Rimini Protokoll imzalı performans, Mayıs ayı boyunca hafta sonları seyirciyle buluşacak.

Seyirciyi başka bir kişinin sesi olmaya davet ediyor

“Namevcut Konferans”, iklim krizi endişesinden yola çıkıyor ve izleyiciyi, krizin nasıl durdurulacağına dair tartışmaların konuşulup karara bağlandığı bilimsel bir konferansa dahil ediyor. Seyirciyi başka bir kişinin sesi olmaya ve bakış açısını temsil etmeye davet eden performans, “yokluk” kavramını odağına alıyor ve bu kavramla bir şekilde bağlantılı olan ve alanında uzman dokuz kişinin hikâyelerine bizi ortak ediyor. Midilli Adası’ndan bir mülteci, uzaya uçuşa hazırlanan bir astronot ve savaş suçlularını temsil eden bir avukatın da aralarında olduğu bu dokuz kişinin salondaki seyirciler tarafından temsil edileceği performans, iklim değişikliğinin yarattığı endişeyi yansıtırken, bu konuda çözümler de sunuyor.

Mayıs ayı boyunca Kundura Sahne’de

Helgard Haug, Stefan Kaegi ile Daniel Wetzel’in birlikte tasarladığı, yazdığı ve uzaktan yönettiği “Namevcut Konferans”, Venedik Mimarlık Bienali’nin yanı sıra, Brüksel, Lizbon, Lüksemburg, Madrid, Paris ve Roma gibi Avrupa başkenti festivallerinde sahnelendi.

Tiyatronun tüm performatif araçlarını kullanarak her gösteride yeni keşiflere ve hislere alanlar açacak “Namevcut Konferans”, 4, 5, 11, 12, 18 ve 19 Mayıs tarihlerinde saat 17:00’de Kundura Sahne’de deneyimlenebilecek.

Gösterim bitiminde ücretsiz servisler

Beykoz Kundura’ya özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanırken, gösterimlerin bitiminde Beykoz Kundura’dan Taksim’e ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek servislerden de ücretsiz yararlanabilirsiniz. Beykoz Kundura’nın güncel programı için detaylar beykozkundura.com’da, biletler passo.com.tr’de.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar