Mk Yurttaş’tan “Unveil” Adlı Sergi ve Performans Serisi!

Mk Yurttaş’ın “Unveil” Adlı Sergi ve Performans Serisi BAS’ta Hayata Geçiyor

Fazlar, 2024, Nesne - Kağıt, cam, R 15 cm x 1 cm Unveil - BAS Araştırma Projesi kapsamında
Fazlar, 2024, Nesne – Kağıt, cam, R 15 cm x 1 cm Unveil – BAS Araştırma Projesi kapsamında

Mk Yurttaş’ın “Unveil” adlı sergi ve performans serisi, 27 Nisan-11 Mayıs 2024 tarihleri arasında, Performistanbul işbirliği ile BAS’ta hayata geçiyor.

Mk Yurttaş’ın sanatçı kitaplarıyla ilgili bir araştırma projesi olan “Unveil”, türler arası (interspecies) / posthuman beden ve mekan konularına odaklanıyor. Mk Yurttaş’ın sanatçıların işlerini ve bu işlerle ilgili metinleri inceleyerek başlayan araştırmaları, BAS sanatçı yayınları koleksiyonunun özgül yapısıyla etkileşerek yeni bir süreç ile devam ediyor.

Örtük olanı açığa çıkarmak, başka niyetlerle üretilmiş işlerle ilgili spekülasyon/manipülasyonlar üretmek, kesişimler yakalamak üzerine temellenen “Unveil” projesi performatif bir sergilemeyi kapsıyor. Bir arşivi ve/veya koleksiyonu “perform” etme temel yaklaşımını içeren çalışma, canlı sanatın türler arası hallerini (performans sanatı, biyosanat, biyoteknolojik sanat, süreç tabanlı sanat, yeni medya sanatı, yemek sanatı) araştırıyor.

“Unveil” kapsamında, sanatçının BAS’ın mekanına yayılan çeşitli medyumlardaki işleri, sergi süresince gerçekleştireceği performanslarla aktive edilerek izleyicileri kendi pratiği üzerinden bir arşiv okuma sürecine davet ediyor. Şehirlerdeki kültürel mirasın gizli tanıkları olan “kurumsallaşmamış” arşivleri canlandırmak üzere alternatif bir bakış ile yeni okumalara olanak verecek olan projenin BAS’tan sonra başka arşiv ve koleksiyonlarla da etkileşimlerini sürdürmesi hedefleniyor.

Performanslar (rezervasyonlu):

27 Nisan 2024 saat 18:00
3 ve 4 Mayıs 2024 saat 18:00
10 ve 11 Mayıs 2024 saat 18:00

Sergi cuma ve cumartesileri saat 15:00-18:00 arası açıktır. Diğer günler kapalıdır.

Performanslar rezervasyonludur ve kontenjan 8 kişidir.
Rezervasyon için tıklayınız.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar