Ateş Alpar, Dipten ve Derinden serisinden, 2016- 2023
Ateş Alpar, Dipten ve Derinden serisinden, 2016- 2023

Ateş Alpar’ın Yeni Sergisi “Dipten ve Derinden” Bilsart’ta Açılıyor!

5 Ekim 2023
Ateş Alpar, Dipten ve Derinden serisinden, 2016- 2023
Ateş Alpar, Dipten ve Derinden serisinden, 2016- 2023

Ateş Alpar’ın “Dipten ve Derinden” isimli sergisi, 18 Ekim – 28 Ekim 2023 tarihleri arasında Bilsart’ta ziyarete açılıyor. Işıltı, eğlence ve arzunun sanatçının kişisel deneyimleriyle kesiştiği bir noktadan hareket eden “Dipten ve Derinden”, Ateş Alpar’ın 10 yıla yakın bir süredir kayıt altına aldığı “Queer Gece Hayatı” serisinin bir bölümünü izleyicilere sunuyor. Sergi, kapsamlı bir arşivin içinden titizlikle seçilen fotoğraflar ve videolardan oluşuyor. “Dipten ve Derinden” ısrarla akan bir var olma ve temsil mücadelesine işaret ederken güncel sanat mecralarını kullanarak tarihe not düşüyor.

Queer Gece Hayatı, pervasızca ayrımcılığa ve tahakküme maruz kalan bir topluluğun sistem-karşıtı mücadelesinin bir parçasıdır. Geceyi ışıldatır, renklendirir; kimi zamansa onu yeğinleştiren yaratıcı bir dinamo olarak çalışır. Bu dinamo, salt tüketime ve eğlenceye koşullanmış günümüz kültürünün ötesine geçen bir aralığı mesken tutar. Türlü karşılaşmaların, yatay yakınlıkların, çapraz desenlerin, dayanışmacı ilişkilerin ve toplumsal mücadelelerin zeminini yakaladığı sağaltıcı bir mayalanma anıdır Queer Gece Hayatı.

Dipten ve Derinden, her zaman var olan toplulukların kuşaktan kuşağa aktardığı fısıltıların şiirsel imgeleridir. Fısıltılar yükselirken sınırları baştan çizilmiş kurgu bedenlerin varlığına karşı güçlü bir reddiye açığa çıkar. Kabul gören normlar ve inkâr karşısında temsilin mümkünlüğü sorunsallaştırılır. Bu fotoğraf ve video serisi, dipten ve derinden gelen mırıltılara kulak kabartır. Mırıltıların sese dönüştüğü, rutinin sekteye uğratıldığı, örtük ve açık hazzın bir arada deneyimlendiği queer gece hayatı aynı zamanda çoğalmanın olanaklarını araştırır.” Ateş Alpar

Ateş Alpar (d. 1988, Mardin-Nusaybin).

Görüntüleri gerçek ve metaforik anlamıyla ayrıntılı ve titiz bir şekilde izleyiciye aktaran Ateş Alpar sınır, güvenlik araçları, kültürel tahribat/kolonyal politikalar, kimlik akışkanlığı gibi konuları merkeze alarak video, performans, ses, fotoğraf ve mekâna özgü yerleştirmeler olmak üzere geniş bir üretim yelpazesiyle çalışmaktadır. Sanat pratiğinin temelinde tarihin muğlaklığı ve bellek kavramı merkezi bir rol oynar. Alpar’ın çalışmaları yıllara yayılan uzun soluklu projelerden oluşur. Üzerinde çalıştığı temaları zamana yayan Alpar, gözlemlerini farklı zaman dilimlerinde geçtiği güzergâhlardan edindiği deneyimlerden süzerek aktarır. Müşterek düşünme pratiklerini de üretim sürecine dahil eden sanatçı deneyimlerini kamusallaştırır; diyalogları teşvik eder. Tarihi parçalara ayıran ve yeniden birleştiren detaycı yaklaşımı geçmiş-şimdi-gelecek arasında köprü kurulmasına; toplumsal ve kültürel değişim süreçlerinin zikzaklı izlerinin takip edilmesine olanak sağlar; karşı-hafıza ve karşı-arşivin inşasına zemin hazırlar.

Alpar Mardin, Adana ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

2022 yılında Performistanbul’a konuk sanatçı olarak davet edilen Alpar, son olarak 2023 yılında Merdiven Art Space’te İstanbul’daki ilk solo sergisini gerçekleştirdi.

Katıldığı bazı grup sergileri

2019 / Zilberman Gallery, İstanbul (2023), KarmaComa / Anna Laudel, Bodrum (2023), It Doesn’t Matter Until It Does / Martch Art Project, İstanbul (2023), Revolte / Zemin Gallery, Berlin (2023), 7.8.7.5 / The Grey Space in the Middle, Hollanda (2023), Tekinsiz / Meteor, Bursa (2022), Lost Wax / Ferda Art Platform, İstanbul (2022), Hadi Bana Geçelim / Koli Art Space, İstanbul (2022), Sessizlik Biçimleri / İstanbul Edebiyat Evi, İstanbul (2021), Turkish Delight / Bethnal Green, Londra (2020), LadyFest / Dramaqueer, İstanbul (2018).

Performanslar

Taşın Evrensel Tarihi / İstanbul (2022), Yıkıntılara Bakmak / Mardin (2022), Tüm Sular Çatlağını Bulana Kadar / Koli Art Space, İstanbul (2022), Aramızda / İstanbul (2021)


Bilsart

Meşrutiyet Cad. Bilsar Binası 90/A Beyoğlu / İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Yunus Çermik
Önceki

“Buluştuğumuz Yer Burası” Sergisi Açıldı

What is Gender?
Sonraki

“What is Gender?” Sergisi Zülfaris Karaköy’de

Kaçırmayın!

Burçe Karaca

Burçe Karaca 14 Nisan’da All Saints Moda Kilisesi’nde!

14 Nisan Pazar akşamı, All Saints Moda Kilisesi, (Kadıköy, İstanbul),

Portfolyo: Keçe Ali

Ressam Keçe Ali, 1982, Almanya–Stuttgart doğumludur. Küçük yaşlarda geldiği Ege’de