Pera Müzesi
Pera Müzesi

Ayfer Tunç ve Mustafa Çevikdoğan Pera Müzesi’nde!

24 Nisan 2024

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi ve Atlas Publishing Lab iş birliğiyle düzenlenen Yazar-Editör Sohbetleri bu ay, yazar Ayfer Tunç ve editör Mustafa Çevikdoğan’ı konuk ediyor.

Pera Müzesi Odiyoryumu’nda gerçekleşecek etkinlikte, Türkiye’de yazar ve yayıncı olmanın keyifli yanları ve güçlükleri ele alınacak. Sohbetin ana odağını ise, Ayfer Tunç’un kitaplarının yayımlanma serüveni özelinde, edebiyat yayıncılığımızın geçirdiği evreler ve gelecekteki kültür ortamı üzerine beklentiler oluşturuyor.

30 Nisan Salı, 18.00
Katılımın ücretsiz olduğu etkinliğin dili Türkçedir. Rezervasyon alınmamaktadır. 

Pera Müzesi
Pera Müzesi

Ayfer Tunç Hakkında

1964’te Adapazarı’nda doğdu. Erenköy Kız Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. İlk öykü kitabı 1989’da yayımlanan Saklı’dır. Yazar bu kitabını daha sonra Evvelotel adlı öykü kitabıyla birleştirerek Evvelotel-Saklıadıyla yayımladı. Diğer öykü kitapları Mağara Arkadaşları, Aziz Bey Hadisesi ve Taş-Kâğıt-Makas’tır. Taş-Kâğıt-Makas’ın içinde yer alan kısa romanı Suzan Defter’i 2013’te; Aziz Bey Hadisesi’ndeki kitaba adını veren eseri 2014’te bağımsız olarak yayımladı. Bu iki kitapta yer alan diğer kısa öyküleri Kırmızı Azap ismiyle kitaplaştırdı.

Sait Faik’in öykülerinden hareketle TRT için yazdığı “Havada Bulut” adlı senaryosu 2002’de, Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarladığı “72. Koğuş” adlı senaryosu 2010’da çekildi. Mezun olduğu Erenköy Kız Lisesi’nin kütüphanesine 3 Aralık 2021’de Ayfer Tunç’un adı verildi ancak Mayıs 2022’de hiçbir gerekçe gösterilmeden kaldırıldı ve yerine Erenköy Kız Lisesi mezunu olmayan bir yazarın adı konuldu.

Ayfer Tunç’un Kapak Kızı (1992), Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi (2009), Yeşil Peri Gecesi (2010), Dünya Ağrısı (2014), Âşıklar Delidir ya da Yazı Tura (2018), Osman (2020) ve Kuru Kız (2023) adlı romanlarının yanı sıra Memleket Hikâyeleri (İletişim Yayınları, 2012) adlı anı-öykü kitabı, Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek (2001), “Ömür Diyorlar Buna” (2007) adlı yaşantı kitapları, Oya Ayman’la birlikte yazdığı İkiyüzlü Cinsellik (1994) adlı bir inceleme kitabı, Murat Gülsoy’la birlikte dünya edebiyatı üzerine sohbetlerinden oluşan Diyaloglar (2022) kitabı ve Harflere Bölünmüş Zaman adlı bir e-kitabı vardır.

Mustafa Çevikdoğan Hakkında

1984’te doğan Mustafa Çevikdoğan. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nden mezun. 2005’ten beri yayıncılık sektöründe. 2013’ten beri Can Yayınları’nda çalışıyor ve birçok yerli yazarın editörlüğünü yapıyor. Temiz Kâğıdı (2017) ve Geçecek Zaman (2021) isimli iki öykü kitabı var.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Macar Sinemasının 120 Yılına Bakış!
Önceki

Macar Sinemasının 120 Yılını Anlatan Sergi Macar Kültür Merkezi’nde!

High & Low: John Galliano
Sonraki

High & Low: John Galliano, 26 Nisan’da MUBI’de!

Kaçırmayın!

Nehir Sağdıç

Portfolyo: Nehir Sağdıç

1993 yılında Mersin’de doğan Nehir Sağdıç, küçük yaşlarından itibaren ailesine
Galeri Siyah Beyaz. 40. yıl sergisi, "Siyah Daha da Beyaz" , 2024

“Siyah Daha da Beyaz” Pop-up Sergisi Siyah Beyaz’da Açıldı

Galeri Siyah Beyaz, 40. yıldönümüne özel düzenlediği “Siyah Daha da