Berna Dörtpınar’dan “Filin Yeteneği Nerede?”

Filin Yeteneği Nerede?
Filin Yeteneği Nerede?

Berna Dörtpınar‘ın çocuklar için kaleme aldığı yeni öykü kitabı “Filin Yeteneği Nerede?” Uçanbalık etiketiyle raflarda yerini aldı.

Filin yeteneği burnundan düşerse…

Berna Dörtpınar’ın yazıp resimlediği Filin Yeteneği Nerede?, minikleri yeteneklerini keşfetmek için yüreklendiren, sevimli bir azim öyküsü.

Okurları, hayattaki amacını bulmak için yollara düşen kocaman bir filin peşi sıra renkli bir maceraya ortak eden sanatçı; farklılıkların zenginliğine vurgu yaparken, yardımlaşmanın önemine de temas ediyor.

Ormanı “sıcacık” bir yuvaya dönüştüren hayvanların dünyasından rengârenk manzaralar sunan bu curcunası bol kitap, ahenkli dilini melodik bir anlatıyla bütünlüyor.

Türlü çeşit becerikli hayvanla dolu neşeli bir ormanda,
Ayı, bahçeye çiçek ekmeye; maymun, davul çalmaya bayılıyor.
Baykuş deseniz, bir kitap kurdu olarak bilgelere şapka çıkarıyor.
Kaykayıyla ortalığın tozunu attıran kaplumbağanın ise havasından hiç geçilmiyor.
Peki, ya hortum burnuyla bir oraya bir buraya koşturan heybetli fil hangi yeteneğiyle kendinden bahsettiriyor? Hımmm, acaba bülbül sesiyle mi, yoksa yüzme stiliyle mi daha çok dikkat çekiyor?

Neyi en iyi yapabildiğimizi veya yapamadığımızı anlayabilmek için biraz merak, biraz ilgi, bolca da sabır ve azim gerektiğini hatırlatan bu incelikli öykü, zorluklara karşı hiçbir zaman pes etmememiz gerektiğinin altını çiziyor.

Unutmayın, bir konuda yeteneğiniz olup olmadığını hemen anlayamazsınız. Deneye deneye yola koyulmalısınız.

O hâlde, file yardım eli uzatmak için daha ne bekliyorsunuz?

KÜNYE
Filin Yeteneği Nerede?
Yazar: Berna Dörtpınar
Yayınevi Uçanbalık
Sayfa: 32 sayfa,
Kağıt: 1. hamur kâğıt, renkli baskı, karton kapak,
Boyut: 26,4×21,5 cm
Yaş: 5+

Berna Dörtpınar Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Özel Taş İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra lise eğitimini Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde üçüncülükle tamamladı. Işık Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden ikincilikle mezun oldu. Bir süre reklam ajanslarında sanat yönetmenliği yaptı. Daha sonra Almanya’da Pictoplasma Academy ve İspanya’da Picture Camp gibi önemli workshoplarda çocuk kitapları resimleme ve karakter tasarımı üzerine eğitimler aldı. 2018’de tasarladığı karakter, Berlin’de Pictoplasma karma sergisinde yer aldı. Şu anda kariyerine serbest illüstratör olarak devam eden sanatçı aynı zamanda çocuk kitapları da yazıyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar