Bir Mustafa Karyağdı Sergisi
Bir Mustafa Karyağdı Sergisi

“Bir Mustafa Karyağdı Sergisi” Piramid Sanat’ta

4 Eylül 2023
Bir Mustafa Karyağdı Sergisi
Bir Mustafa Karyağdı Sergisi

“Bir Mustafa Karyağdı Sergisi”, 7 Eylül – 4 Kasım 2023 tarihleri arasında Piramid Sanat‘ta sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

“Yasalar yıkıldı, peki kuralsız yaşayabilecek miyiz? Modernizm bizi bir kuralsızlığın içerisine itti.
Yarattığı kaosla bir çaresizlik içindeyiz…”

Günümüz dünyası, gelişen teknolojisi ile hepimizin hızlanan hayatını ekranlardan seyrettiği bir akar görüntü haline getirdi. Sergileri, manzarayı, maçları, hayallerimizde şekil verdiğimiz bulutları ve hatta kendimizi, yüksek çözünürlüklü bir camın ardından izliyoruz artık. Bu paylaşıma girmediğimiz sürece var olamıyoruz. Yaşamdan almamız gereken zevk yerine toplumda olan yansımasının verdiği tatmini daha öncelikli tutuyoruz.

Mustafa Karyağdı, figürleri ve sahneleri ekranlarımızın içinden çıkarıp gerçek hayatımıza konumlandırıyor. Bunu yaparken, izleyiciye iyi gelen bir algı yaratmak istiyor, adeta bir bardak serin su gibi…

Karyağdı’nın resimlerine baktığımızda kimi zaman tanıdık bir sahne ile karşılaşıyoruz, kimi zamansa tercihimiz dışında belleğimizde yer etmiş bir anla… Ortamdan soyutlanan figürler bize büyüleyici bir an bırakıyor. Ve o anda figürle baş başa kalan izleyici, görünenin ardındaki öyküyü düşünmeye sürükleniyor. Sanatçı bunu sıkmadan, zorlamadan sağlıyor. “Resimlerdeki figürler, insancıldırlar. Pek acı çeker gibi bir halleri yoktur. Ama bir arayış içindedirler”.

“Sanat ile hayat, aynı Narcissos’un hikayesi gibi birbirlerine tutsaktırlar. Birbirlerinin yansımasını kucaklar, amaç-araç, varlık-yokluk, ölüm-hayat gibi ayrılmaz ikiciliği, çifte değerliliği, gerçekleşmesi zor bir arzuyu içlerinde barındırırlar. Modern hayatın dayattığı yaşam, arzu ile gerçek arasında kopuş, düşünsel olarak sanatın da sorunları olarak karşımıza çıkıyor. İzleyicide uyandırmak istediğim duygu, konuşamadığı şeyleri resimlerimde hissettirmek.”

Mustafa Karyağdı’nın benzersiz bakış açısını deneyimlemek, hızla değişen dünyanın içsel yansımalarına göz atmak ve zamana karşı dondurulmuş anların düşüncelerine dalmak için bu fırsatı kaçırmayın.

Bu, bir Mustafa Karyağdı sergisi…

Bir Mustafa Karyağdı Sergisi, 4 Kasım 2023 tarihine kadar Piramid Sanat’ta görülebilir.


Piramid Sanat

Şehit Muhtar, Feridiye Cd. No:23/25, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Atelier'in Yeni Sergisi 8 Eylül'de Açılıyor
Önceki

Atelier’in Yeni Sergisi 8 Eylül’de Açılıyor

Songül Girgin
Sonraki

Portfolyo: Songül Girgin

Kaçırmayın!

Sam Horn

“Bıçak Sırtında Diyaloglar” Kitabı Okuyucuyla Buluşuyor!

İletişim sanatının ustası Sam Horn’un ustalıkla kaleme aldığı Bıçak Sırtında
Cem Güventürk, A Moment, Tuval üzeri Akrilik Boya, 100 x 70cm, 2023

Cem Güventürk’ün İlk Kişisel Sergisi HopeAlkazar’da

Kısa ve derin hikâyeleriyle, metinle grafiğin, illüstrasyonla karikatürün, gündelik olanla