Bodrum’da Rus Bestecinin Anısına Konser

Rachmaninov 150 Yaşında… Bodrum’da Rus Bestecinin Anısına Konser

‘Rachmaninov 150 yaşında’ Konseri
‘Rachmaninov 150 yaşında’ Konseri

Bosfor Turizm ana sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, ‘Rachmaninov 150 yaşında’ başlıklı konserle Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam etti…

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında Aktur A.Ş’nin etkinlik sponsorluğu ile 20. yy’ın en önemli Rus besteci, orkestra şefi ve piyanistlerinden Sergey Rachmaninov, doğumunun 150. yılında bir konserle anıldı. Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen “Rachmaninov 150. Yaşında” başlıklı konserde Soprano Dilruba Bilgi ve Bariton Caner Akgün’e piyanoyla Gökhan Aybulus eşlik etti.

Müzik tarihinin en önemli bestecilerden biri olarak anılan, Rus romantizminin son büyük bestecisi S. Rachmaninov’un eserlerinden derlenen konser, Bodrum’da yaşayan yerli ve yabancı klasik müzik tutkunlarını bir araya getirdi. Rus müzisyen Sergey Rachmaninov, bu yıl ülkemizde ve dünyada çeşitli konserlerle anılıyor.

Rachmaninov’un en güzel eserleri izleiyci ile buluştu

Soprano Dilruba Bilgi, Bariton Caner Akgün ve Piyanist Gökhan Aybulus’u bir araya getiren konserde Rachmaninov’un, “Vsyo otnyal u menya op.26 no.2”, “A Dream op.8 no.5”, “V molchani nochi taynoy op.4 no.3”, “Etude-Tableau Op.39 No.2”, “Ne poy krasavitsa op.4 no.4”, “Zdes horosho op.21 no.7”, “O, net, molyu, ne uhodi op.4 no.1”, “Vchera my vstretilis op.26 no.13”, “Etude-Tableau Op.33 No.3”, “Vokaliz op.34 no.14”, “Prelude in C-sharp minor, Op.3 No.2”, “O ne rydai, mai Paolo from Francesca da Rimini Opera, Francesca’s Aria” ve “Ves’ tabar spit from Aleko Opera, Aleko’s Cavatina” başlıklı eserleri seslendirildi.

Suna Kan anısına bir eser seslendirdiler

Sırayla sahneye gelen sanatçılar, konserin sonunda alkış yağmuruna tutuldu. İzleyicinin bis isteiği üzerine üçlü Mozart’ın Don Giovanni operasından bir düet seslendirdi: “Là ci darem la mano” başlıklı eser Haziran ayında kaybettiğimiz keman virtüözümüz Suna Kan’ın anısına icra edildi.

Rachmaninov’un dünyaya bıraktıkları

Rachmaninov, yazdığı 4 piyano konçertosu ve 3 senfonisiniyle, Rus Romantizm’inin son temsilcisi olarak anılır. Senfonik Danslar, Ölüler Adası başlığını taşıyan senfonik şiirlerinin yanı sıra keman virtüözü Paganini’nin bir teması üzerine yazdığı Rapsodi, piyano ve orkestra için bestelenmiş bir eserdir. Sanatçı, solo piyano için 24 prelüd ve 2 sonatın yanı sıra, Chopin’in ve Corelli’nin temalarına varyasyonlar bestelemiş, 2 piyano için ve dört el için eserler yazmıştır. Yazdığı 2 akapella ve 3 opera eserinin yanı sıra oda müziği için de eserleri bulunan Rachmaninov’un, Puşkin, Goethe, Tolstoy ve Hugo gibi yazarların eserlerine yazdığı şarkıları da bilinen ve sevilen eserlerdendir.

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali sponsorları

Ana Sponsor: Bosfor Turizm
Yüksek Katkı ve etkinlik sponsoru: Denizbank
GFA eğitim ve etkinlik sponsoru: Sistem A.Ş.
Kurumsal Sponsorlar: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, BODTO
Etkinlik Sponsorları ve kolaylaştırıcı partnerler: Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu, Institut Français Türkiye İzmir, Adam Mickiewicz Institute, Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi, Aktur A.Ş.
Hizmet sponsorları: Pür Recording Studio, AKSA, Jotun
Basın sponsoru: sanatokur.com

Antik Taş Ocağı’nda gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21.00; diğer konserler 20.30’da başlayacaktır.

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali program:

11 Ağustos | Seonghyeon Leem (G.Kore) / Aktur – Zefirya Kültür Merkezi
13 Ağustos | Christian-Pierre La Marca (Fransa) & Gökhan Aybulus (Türkiye) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
15 Ağustos | Christian-Pierre La Marca (Fransa) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
16 Ağustos | GFA Piyano / Toprak Ev – Festival Merkezi
17 Ağustos | Eliane Reyes (Belçika) & Ayşegül Kırmanoğlu (Türkiye) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
20 Ağustos | Ezgi Su Apaydin & Elman Mecid (Türkiye) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
23 Ağustos | Gülsin Onay / Aktur – Zefirya Kültür Merkezi
24 Ağustos | Yasak Helva (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi
25 Ağustos | 2+1: Sounds From The Bridge (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi
26 Ağustos | Deniz Taşar (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi
28 Ağustos | Rembrandt Trio (Hollanda) / SUDA Festival Merkezi

Biletler:

Biletler, Biletix online, Biletix gişeleri, Festival merkezi, konser giriş kapılarından temin edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar