Jochen Proehl, isimsiz (skins from lines) kuru kalem ve grafit 60,5x82 cm
Jochen Proehl, isimsiz (skins from lines) kuru kalem ve grafit 60,5x82 cm

Jochen Proehl’ün “SKINS FROM LINES” Sergisi Adas’ta!

29 Nisan 2024
Jochen Proehl, isimsiz (skins from lines) kuru kalem ve grafit 60,5x82 cm
Jochen Proehl, isimsiz (skins from lines) kuru kalem ve grafit 60,5×82 cm

Jochen Proehl’ün üç ana sanatsal çalışma alanını kapsayan bir serinin, üçüncü sergisi olarak hayata geçen SKINS FROM LINES, sanatçının desenlerindeki büyük formlu çizimleri, duygusal zenginliğini ve yaratıcılığını sanat yoluyla bize aktarıyor. Şehirdeki günlük hayatta zar zor fark edilen ve göze çarpmayan şekillerin bile sanatı için bir başlangıç olabildiğini aktaran sanatçı için bu başlangıç noktası her zaman çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği ve tekrar yaşamakta olduğu İstanbul…

Sergide bulunan çoğu 60×82 cm boyutlarında, ağırlıklı olarak büyük formatlı yaklaşık elli adet eser, Proehl’ün daha önceki yaklaşımlarından bu yıl yarattığı en yeni çalışmalarına kadar desenlerinin gelişimini ve güncel durumunu yansıtıyor. Desen çalışmaları Proehl’ün resim veya fotoğraf üretimleri için bir aşama değil, aksine kullandığı tekniklerden yalnızca biri.

Jochen Proehl’ün Sanatında Topraktaki İzler

Şehirdeki inşaat çalışmaları veya arkeolojik kazılardan kaynaklanan izler ve yırtık topraklar, Jochen Proehl’ün biçim kararlarındaki en önemli çıkış noktası. Desenlerdeki yer yer çok yoğun tarama ve çizgi katmanları, zemindeki yaraların üzerine bir zar gibi uzanıyor. Sonrasında bu biçimler, zamansız kurgusal peyzajlara veya soyutlaştırılmışcoğrafyalara dönüşüyor. Mikrodan makroya geçiş sürecindeki bu titiz bakış, küçük bir toprak parçasından yola çıkıp gerçeklikten uzak ama tanıdık peyzajlara dönüşürken aslında her eserin de devasa bir bütünün parçası olduğunu düşündürüyor.

“Bir kürek izinde bir desen potansiyeli keşfettiğim an, büyük heyecan duyduğum bir andır.” Jochen Proehl

Toprağı uygarlıkların en eski mitlerinin ve dünya görüşlerinin yeri olarak tanımlayan Proehl, tüm yaşamın topraktan geldiği ve yaşanan hayatın ona tekrar geri döndüğü görüşü anlamına gelen kitonik döngüyü benimsiyor.

“Bu döngü benim eserlerimdeki konumun çekirdeğidir.” Jochen Proehl

Sanatçı desenlerinde beyaz kağıt üzerine grafit ve renkli kuru kalem ile üst üste sayısız çizgi katmanı oluşturuyor. Büyük hareketlerle çizilen ve bedensel bir kuvvet de gerektiren bu çalışmalarda çizgi katmanları bir anlamda insanın toprağa müdahalesi ile açılan yaraları iyileştiriyor. Sanatçı, uçlarındaki renk pigmentlerini yavaş ve istikrarlı bir şekilde kağıda aktaran kuru kalemlerden, beklenmedik derinlikte renk alanları ortaya çıkarıyor ve bu sıradışı kullanım desenlere resimsel bir izlenim kazandırıyor.

Jochen Proehl’ü İstanbul’lu yapan yılların, Anadolu renklerinin ve gençliğindeki hızlı yapılaşmanın bugünkü sanatını oluşturduğunu ve etkilediğini belirten sanatçı:
Sanatım, soyut ve nesnel unsurları bir araya getirirken, izleyicilere farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Küçük ve gündelik hayatta dikkati çekmeyen detaylardan yola çıkarak büyük manzaraları keşfetme şansı sunuyorum. Bir küreğin kumda bıraktığı iz, adeta doğanın sırrını açığa çıkarmış gibi görünse de gerçekte yaşamın derinliklerine yapılan bir yolculuğu temsil ediyor. Eserlerim, farklı gerçeklikler arasında özgürce gezinirken, izleyicilere tanıdık, ancak bir o kadar da sıra dışı bir deneyim sunuyor. Bu serüvende yer alan tahrip edici unsurlar bile zaman zaman iyileştirici bir etki yaratıyor. Ve en özeli, bu sanat yolculuğunun İstanbul’da başlamış olması; bu şehir, bana sürekli ilham veren ve sanatıma yön veren bir kaynak.” diyor.

Jochen Proehl’ün eserlerindeki zaman mekan, soyut somut ilişkisini ustalıkla nasıl yansıttığına şahit olmak isteyenler,  Adas’ta gerçekleşen SKINS FROM LINES sergisini 30 Haziran tarihine kadar Salı- Cumartesi günleri arasında 11:00 – 18:00 saatlerinde ziyaret edebilir.

Jochen Proehl Hakkında

Jochen Proehl, 1958 yılında Almanya’nın Lübeck kentinde doğdu, çocukluk ve gençlik yıllarını ise İstanbul’da geçirdi. Lübeck’te liseden mezun olduktan sonra Berlin’de HdK’da (bugünkü UdK Berlin) resim okudu. Sanat eğitimini tamamladıktan sonra 25 yıl Berlin’de yaşadı ve yurtdışında birçok sergide temsil edildi. Almanya ve İstanbul’da çok sayıda kişisel sergi açtı. Proehl, en son olarak geçtiğimiz yıl Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde yeni büyük format fotoğraf çalışmalarından oluşan kapsamlı bir sergi sunmuş, geçtiğimiz Kasım ayında ise C.A.M. Galerisi, Proehl’ün büyük ebatlı resimlerinden oluşan LONG EXPOSURE sergisini açmıştır.

Schleswig-Holstein Eyaleti ve Kulturfonds Vakfı tarafından Artist in Residence burslarına layık görüldü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde DAAD misafir doçent, ardından Işık ve Okan Üniversitelerinde ise öğretim görevlisi olarak dersler verdi. Jochen Proehl, 10 yılı aşkın süredir Bahçeşehir Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Jochen Proehl, Adas’taki SKINS FROM LINES sergisi ile desen çalışmalarını İstanbul’lu sanatseverlere ilk kez sunuyor.

Adas Hakkında

Serginin gerçekleştiği mekan Adas, 2017 yılında İstanbul’da kar amacı gütmeyen bir sanat ve kültür merkezi olarak kuruldu. Sanat ve kültür filantropistleri olan sahipleri, sanat sergileri, kitaplar, sanat ve sosyal konular üzerine seminerler düzenlemeyi amaçladılar. Geçtiğimiz altı yıl boyunca Adas, on dörtten fazla sanat sergisine ev sahipliği yapmış, elliden fazla kitap kulübü etkinliği, sayısız konuşma ve seminer gerçekleştirmiştir.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Tunç Özsöyler
Önceki

Tunç Özsöyler’den Yeni Şarkı: “Sessizce”

Absürt Senfoni (Serkan Abeş)
Sonraki

“Absürt Senfoni” Mayıs Ayında Apartman Sahne’de

Kaçırmayın!

Hipoteksler-Külçe Şiirler

Atakan Yavuz’dan Yeni Kitap: Hipoteksler-Külçe Şiirler

Atakan Yavuz‘un yeni şiir kitabı Hipoteksler-Külçe Şiirler, Orlando Art etiketiyle
Quer Sanat ve Her Yerdeyiz Projesi Üzerine, Sanatçı Ekin Keser İle Söyleşi

Her Yerdeyiz Projesi Üzerine, Sanatçı Ekin Keser İle Söyleşi

Dünyada her yıl Haziran ayının sonunda düzenlenen onur haftası yürüyüşleri