Burcu Gökçek’in ‘Prolog’ Sergisi Ferda Art Platform’da

Prolog sergi afişi
Prolog sergi afişi

Burcu Gökçek’in ‘Prolog’ isimli solo sergisi 7 Nisan-6 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da izleyiciler ile buluşuyor.

2000’lerden beri video, performans, kolaj ve resim tekniklerini kullanarak birbiri içinde akışkan sınırları olan diziler gerçekleştiren Burcu Gökçek çalışmalarında kapalı bir söylem geliştirdi. İster soyut, ister semi-figüratif, isterse kavramsal olsun Burcu’nun araştırmalarında günümüzün politik, ekonomik, sosyal ve psikolojik koşulları altında kendine bir duruş noktası arayan bireyler ön plana çıkıyor.

‘Prolog’ sergisinde Burcu gerçekle-kurgu, yaşanmışlıkla-düşlenmişlik arasında gidip gelen kompozisyonlarında varlığı hakkında hiçbir zaman emin olamayacağız “ara alanlar” kurguluyor. Sanatçının geliştirdiği anlatım, belli bir hikayeyi baştan sona çerçevelemek yerine, izleyicilere belli temaları duyumsatan bir yenileme sistemiyle, onlara farklı bir dünyayı keşfetmelerini öneriyor.

Detaylar dünyası üzerinden geliştirdiği anlatımın odağındaki “bireyin” varlığını hissettirirken onu ortaya çıkarmaması, adeta soyutlanması, Prolog’un başat özelliklerinden biri.

İster mutlu, ister hüzünlü, isterse çocukluğa özgü tanımsızlıkla izleyicinin belleğindeki tortuları hareketlendiren resimlerinde Burcu mimariyi bir tür kabuk gibi yorumlayarak onu kişisel belleğin bekçisi, koruyucusu olarak devreye sokuyor.

Ferda Art Platform’da 10 senelik aradan sonra gerçekleştireceği ilk kişisel sergisinde sanatçının ‘Prolog’ öncesinde yaptığı seriden bir seçki görmek de mümkün. Burcu Gökçek’in 2020-2023 dönemine ait üretimlerini izleyiciler ile buluşturan ‘Prolog’ 6 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilir.


Ferda Art Platform

Maçka Cad. Ralli Apt. 37/7 K:5 Teşvikiye, Şişli/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar