Çağlar Tağcı
Çağlar Tağcı

Çağlar Tağcı’nın Eserleri Londra’dan Sonra Miami’de

9 Kasım 2023
Çağlar Tağcı
Çağlar Tağcı

Eserleri en çok satan sanatçılar arasında yer alan Çağdaş Soyut sanatın genç temsilcilerinden Çağlar Tağcı’nın eserleri, Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle dünyanın en önemli müzelerinden birisi olan Londra Natural History Museum’da düzenlenen özel bir baloyla Londralı sanatseverlerin izlenimine sunuldu.

Natural History Museum tarih öncesi çağlardan günümüze kadar 80 milyondan fazla numuneye ev sahipliği yapmış seçme eserlerin sergilendiği önemli bir müze ve araştırma merkezi.

Çalışmaları uluslararası sanat arenasında dikkat çeken sanatçı yine Londra’nın en iyi galerilerinden birisi olan Miart Gallery London ile anlaşma yaparak galerinin sanatçıları arasına katıldı. Tağcı’nın ‘Multiverse’’ serisindeki eserleri Kasım sonuna kadar sanatçısı olduğu Miart Gallery Londan’da izlenimde olacak.

“Genessis Series” 5-10 Aralık’da Context Art Miami’de!

2023 yılı sergilerini her yılın aralık ayında gerçekleşen dünyanın en prestijli sanat fuarlarından birisi olan Context Art Miami ‘de tamamlayacak olan Çağlar Tağcı’nın “Genessis’’ serisinden üç eseri 5- 10 Aralık tarih aralığında Gama Art Gallery standında dünyanın birçok ülkesinden gelen sanatseverlerin izleniminde olacak.

Sanatçı işlerinde; Evren üzerine ‘’astral keşif yolculuğum’’ diye adlandırdığı düşünceler, izlediği filmler, okuduğu kitaplar, uzayla ilgili gelişmeleri takip etmesi, gökyüzüne olan ilgisiyle beslenerek zihninde oluşan düşünce ve kurgulardan yarattığı kendi evrenini soyut çalışmalarıyla tuvale yansıtıyor. Resimlerinde evren ve yaratılış konularını ele alan sanatçı, geometrik şekilleri kullanarak disiplinli ve temiz bir yaklaşımla soyut yüzeyler yaratıyor. Sıçramalarının görünen rastgeleliğini tamamen kontrol altında tutarak, cesur fırça darbeleri, damlama ve sıçratma teknikleriyle dinamik renk patlamaları yaratıyor. Evrenin düzenli ve düzensiz yapısını zihninde kurgularken resimlerinde bulutsuları, kozmik patlamaları, yıldızların doğuşunu anımsatan kendi zengin ve dinamik evrenini yaratıyor.

Çağlar Tağcı Hakkında

1990 yılında Denizli’de doğan Çağdaş sanatın genç ve yetenekli ismi Çağlar Tağcı, İlk orta ve Lise eğitimini Denizli’de tamamladı.

Güzel Sanatlar Üniversitesi yetenek sınavlarına girmek üzere resim eğitimi aldı. Ne yazık ki sınava giremeden yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle uzun süre tedavi görmek zorunda kalarak bir süreliğine hayallerinden uzaklaştı. Süreç içinde resim tutkusundan vazgeçmeyerek kendisini bu alanda geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürdü.

Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde üniversite eğitimini tamamladı.

2014 yılında Denizli’de atölye eğitimi aldı.

2017 yılında doğduğu ve yaşamını sürdürmeye devam edeceği Denizli’de resim çalışmalarını yürüttüğü sanat atölyesini açtı.

Ulusal ve Uluslararası sanat fuarları, festivaller ve karma sergilerde eserleri sergilenen sanatçı, sosyal sorumluluk projelerinin içinde yer alarak destekledi.

Çağdaş sanatın yetenekli isimleri arasında yer alan Çağlar Tağcı, 2021 yılında Uluslararası sanat arenasında adından sıkça söz ettiren birçok Türk sanatçıyı ülke sınırları dışına taşıyan Gama Art Galler ile anlaşarak, sanatçıları arasına katıldı.

2022 yılında Berlin Büyükelçiliği davetiyle Cumhuriyet Resepsiyonu ‘’ Çağdaş Türk Ressamları Sergisi’nde’’ eserleri sergilendi.

Profesyonel sanat hayatına başladığı günden bugüne kadar yaptığı çalışmalarla 30’dan fazla karma sergiye katılan sanatçının resimleri sanatseverlerin gözünden kaçmayarak ‘’eserleri en çok satan genç sanatçılar’’ arasına girdi.

Tağcı’nın resimleri yurt içi ve yurt dışı özel koleksiyonlarda yer almaktadır.
Sanatçının, SAKÜDER (Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği)15. Resim yarışmasından 1’incilik ödülü bulunmaktadır.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

BASE 2021
Önceki

BASE 13-17 Aralık Tarihleri Arasında Akaretler Sıraevler’de!

ERA Sergisi, 2023, Art On Piyalepaşa
Sonraki

Onur Mansız ERA Sergisi Art On Piyalepaşa’da Açıldı

Kaçırmayın!

Frida Kahlo

Frida Kahlo kimdir?

Yirminci yüzyıl popüler kültür ikonu haline gelen ressam, resimlerinin yanı
Begüm Mütevellioğlu 'Adem ve Havva', 2023 tuval ve kağıt üzerine yağlı boya, 67 x 74 cm (çerçeveli)

Begüm Mütevellioğlu Solo Sergisiyle Simbart Projects’te

Simbart Projects 12 Ocak – 2 Mart tarihleri arasında Begüm