CANAN, Şehretü'nnar, 2024, Kağıt hamuru, demir tel, kumaş, payet, boncuk, ışık, değişken ölçüler
CANAN, Şehretü'nnar, 2024, Kağıt hamuru, demir tel, kumaş, payet, boncuk, ışık, değişken ölçüler

CANAN’ın Vuslat Sergisi 10 Şubat İtibariyle .artSümer’de

24 Ocak 2024
CANAN, Şehretü'nnar, 2024, Kağıt hamuru, demir tel, kumaş, payet, boncuk, ışık, değişken ölçüler
CANAN, Şehretü’nnar, 2024, Kağıt hamuru, demir tel, kumaş, payet, boncuk, ışık, değişken ölçüler

.artSümer, 10 Şubat – 16 Mart 2024 tarihleri arasında CANAN’ın Vuslat başlıklı galerideki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatsal pratiğini resim, fotoğraf, minyatür, video, performans ve enstalasyon gibi geniş bir yelpazede sürdüren CANAN, .artSümer’deki ilk kişisel sergisiyle son döneme ait çalışmalarını izleyicilerle buluşturuyor.

CANAN son dönem üretimlerinde masalları ve mitolojik anlatıları, kişisel ve kolektif hikayelerden hareketle şekillendirerek imgeler aracılığıyla yeniden yorumlar. Doğadan beslenip anlam kazanarak sembolize olan, zaman zaman ürkütücü, zaman zaman güzelliğin tanımı olan imgelerin zihnimizde yarattığı bilişsel, sezgisel ve düşsel etkilerinin farklılıklarına odaklanır. Sanatçının eserleri çağdaş bir bakış açısıyla semboller, malzemeler, sesler, mitler ve hikayeleri katmanlaştırarak, hafıza üzerine özgün bir perspektif sunar.

Serginin başlığı olan Vuslat “kavuşma, birleşme, bir araya gelme” anlamlarını taşır. Bilhassa sevgiliye kavuşma manasında kullanılan bu kelime, sergide sevgiliye kavuşmak kadar özgürlüğe, mutluluğa, kaygısız ve tasasız bir huzura kavuşma gibi çoğul anlamları da yansıtır. Kelimenin içerdiği anlamlar yapıtlarla beraber okunduğunda, her varlığın yaşamı boyunca kavuşmayı dilediği birbirinden farklı arzuyu kapsar.

Vuslat, masalsı ve mitolojik karakterler ve öğelerle bezeli büyük boyutlu yerleştirmeler ve heykellerle özgün bir imgelem dünyasını yansıtır. Yapıtlar arasında çehresi ve hikayesiyle odak noktalarını kendine çeken Şehretün’nar, sanatçının önceki dönemlerde tül, kumaş, payet ve boncuklardan yapılmış heykellerini anımsatırken, boyut ve ışıklandırmasıyla daha farklı bir konumda üç boyutlu minyatür yerleştirme olarak sergide yer alıyor. İslam mitolojisinde nurdan (ışıktan) yaratılmış bir varlık olan Şehretün’nar cinlerin anası olarak tasvir edilir: Binlerce yüzü ve her yüzünde farklı ifadesiyle doğanın oluşumuna, aşkın varlığına ve yaşamın kendisine kavuşmak üzerine kurgulanmış bir hikayeyi izleyiciye sunar. Sanatçının yazdığı ve seslendirdiği “Şehretün’nar masalı” yapıta işitsel olarak eşlik eder. Serginin ismine ilham veren çalışmalardan biri olan ve islam mitolojisindeki Burak figüründen esinlenerek şekillenen Her Hasretin Bir Vuslatı Vardır adlı kaligrafik heykel ise; sevinci, mutluluğu ve şükran duygusunu içinde barındıran bir kavuşmayı temsil eder.

Vuslat; masalların, mitolojinin sıra dışı karakterlerini ve doğa varlıklarını özgün bir evrende yeni biçim ve formlarda sentezleyerek, zamansız/emsalsiz bir hikayede gezinmenin kapılarını aralıyor. CANAN‘ın son bir yıl içinde ürettiği kurutulmuş bitki ve çiçeklerden, tel, plastik, karton gibi birbirinden farklı malzemelerden oluşan yapıtlarını da içeren sergi, sanatçının güncel üretim yelpazesine dair geniş bir perspektif sunuyor.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Genç Caz+
Önceki

Genç Caz+ İçin Başvurular Başlıyor

Savaşı Sanat Diliyle Tartışmaya Açan Sergi "insane" Kurşunlu Han'da
Sonraki

Savaşı Sanat Diliyle Tartışmaya Açan Sergi “insane” Kurşunlu Han’da

Kaçırmayın!

İbrahim Coşkun

İbrahim Coşkun’un “Ben Anadolu” Sergisi, Taksim Sanat’ta Açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ, kamusal sanat alanı Taksim
BURCU URGUT

Portfolyo: Burcu Urgut

Burcu Urgut, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Çizgi-Film Animasyon