Cem Sağbil’in “Tanrıçalar” Sergisi Brieflyart’ta

Sanatçı Cem Sağbil’in, heykellerini, tuval ve rölyef resimlerini bir araya getirdiği yeni kişisel sergisi “Tanrıçalar”, 5 Mart’tan itibaren Brieflyart Galeri’de izleyiciyle buluşacak! Anadolu’nun kadim tarihinin zenginliklerinden beslenen sanatçının eserleri, kadının gücü ve kutsallığından ilham alarak mitolojiden günümüze uzanıyor. Sağbil’in, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak tüm kadınlara adadığı “Tanrıçalar” sergisi, 5 – 31 Mart 2024 tarihleri arasında Gümüşsuyu’ndaki Brieflyart’ta ziyaret edilebilecek.

Cem Sağbil, Mutluluk - Bronz, 46x24x38, 2010
Cem Sağbil, Mutluluk – Bronz, 46x24x38, 2010

Brieflyart Galeri, sergi programına dünyaca ünlü sanatçı Cem Sağbil’in kişisel sergisi “Tanrıçalar” ile devam ediyor.  8 Mart Dünya Kadınlar Günü’neözel olaraktüm kadınlara adadığı yeni sergisindeki eserleri sanatçı şu sözlerle anlatıyor: “Tarih boyunca kadının en temel özellikleri olan doğurganlığı, yaratıcılığı, besleyiciliği ve bereketi, kutsal kabul edilmiş ve tanrıçalaştırılmıştır. Antik çağda tapınım gördüğü toplumun gelenekleriyle şekillenen İnanna, İştar, Kubaba, Kybele gibi sayısız tanrıça, dinsel alanda varlıklarını göstermiştir. Elbette ki kadın, binlerce yıllık geçmişten sadece bereketiyle değil, gücüyle de, at süren savaşçı Amazon kadınlar olarak da karşımıza çıkar. Anadolu’nun kadim tarihinin zenginliğiyle besleniyorum. Mitolojiyle güncelden uzaklaşırken kadının gücünden ve kutsallığından ilham alıp günümüze eserlerimle taşıyorum” .

“Tanrıçalar” sergisi için hazırlanan katalog ise sanat yazarı ve eleştirmen Ayşegül Sönmez’in imzasını taşıyor.

Cem Sağbil’in “Tanrıçalar” sergisi, 5 Mart – 31 Mart 2024 tarihlerinde salı-cumartesi günleri 11.00 – 18.00; pazar günleri 13.00 – 18.00 saatleri arasında Brieflyart’ta ziyaret edilebilecek.

Cem Sağbil

Cem Sağbil, 1958 Zonguldak /Türkiye. 1976-1979 Türkiye, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi. 1981-1988 Almanya, Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisi. 1999 Türkiye, İzmir’de Bronzhane adlı bronz döküm atölyesini kurdu. 2006-2007 Türkiye’de Yılın Sanatçısı ödülünü aldı. 1987-2020 Almanya’da Schwaebisch Gmünd, Bretten, Stuttgart, Ulm, Wetzlar’da; KKTC’de Lefkoşa’da ve Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum/Muğla ve Antalya’da karma sergilere katıldı. 1992-2018 Almanya’da, Karlsruhe, Stuttgart, Berlin, Reutlingen’de; Fransa’da Paris’te; Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston’da; KKTC’de Lefkoşa’da; Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara, Çanakkale ve Muğla’da kişisel sergiler açtı. Türkiye’de Ankara, Kuşadası/Aydın, İstanbul, Çanakkale, İzmir’de; Almanya’da Stuttgart, Böblingen, Ludwigsburg’da; Fransa’da Paris’te meydan heykelleri yer almaktadır.


Brieflyart

Gümüşsuyu Mah. İnönü Cad. Ongan Apt. No: 43A Beyoğlu/ İSTANBUL
(Alman Başkonsolosluğu karşısı)

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar