"displacement II" İsimli Karma Sergi NUE, Ankara'da!
"displacement II" İsimli Karma Sergi NUE, Ankara'da!

“displacement II” İsimli Karma Sergi NUE, Ankara’da!

26 Nisan 2024

Ankara’nın bağımsız sergi ve paylaşım platformu NUE, 27 Nisan – 25 Mayıs tarihleri arasında “displacement II” isimli karma sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor! Tekirdağ’ın ilk bağımsız sanat mekânı Odd Art Space’ten sanatçı seçkisini ağırlayan sergi, yer değiştirme, yerini alma, yerinden etme ve  yerinden çıkarma gibi birbirine yakın anlamları karşılayan “displacement” kavramını odağına alıyor.

Ayça Ay, Furkan Öztekin, Kaan Sarı ve Kardelen Semerci’nin farklı tekniklerdeki son dönem üretimlerinin yer aldığı “displacement II”, “Çok katmanlı olarak düşünebileceğimiz bir kavram olan yer değiştirme, gündelik hayatımızda nerede konumlanıyor?” ve “Genellikle fiziksel bir eylem olan yer değiştirme, zihinsel bir ölçekte düşünülebilir mi?” sorularını izleyiciye yöneltiyor.

displacement II, Nue Galeri
displacement II, Nue Galeri

Ayça Ay, son dönem eserlerinde ağırlıklı olarak koyu gölgelerin hâkim olduğu görsel araştırmalar üzerinde duruyor. Sergide yer alan, video ve enstalasyon çalışmasında içinde yaşadığı coğrafyada gerçekleşen, bir süredir tanıklık ettiği doğa değişimlerini odağına alıyor. İzleyiciyi; geçmiş, gelecek ve şimdi ekseninde bir yolculuğa çıkarıyor. 

Furkan Öztekin, sergide yer alan serisinde 2021 yılında vefat eden sanatçı ve aktivist Ceyhan Fırat’ın İsviçre Lozan’da bulunan balkon manzarasını yeniden yorumluyor. Perspektifle her daim temas halinde olan ufuk çizgisini, onun hizadan kaçan arşiviyle düşünüyor. Her bir çizgi, yeni ve sürekli değişim halinde olan bir şehir silüetini temsil ediyor. 

Kaan Sarı, ağırlıklı olarak sürrealist ve neo-ekspresyonist etkiye sahip eserlerinde izleyiciyi yepyeni bir dünyanın içine doğru sürüklüyor. “displacement II” sergisinde yer alan serisinde, yer değiştirme kavramını rüya ve gerçeklik arasında konumlandırıyor. Bu durumu, gündelik hayatta edindiği deneyimlerle ilişkilendiriyor. 

Kardelen Semerci, üç boyutlu yerleştirmesinde “yolunu kaybeden rüzgarlar nereye giderler?” sorusuna yanıt arıyor. Yer değiştirme ve yerinden edilme kavramlarını rüzgar metaforu üzerinden ele alırken, izleyiciye farklı bakış açıları sunuyor. Yer değiştirmenin, bir yeri fiziksel olarak terk etmekten daha fazlasını ifade ettiğini hatırlatıyor.

“displacement II”
27 Nisan Cumartesi
18:00 – 21:00


NUE Galeri

Aziziye Mahallesi, Kuloğlu Sokak, No: 21/D, Çankaya/Ankara

Hasan Nazif Yılmaz

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Türkiye-Japonya İlişkilerinin 100. Yılı'na Özel Konser
Önceki

Türkiye-Japonya İlişkilerinin 100. Yılı’na Özel Konser

Abuelo Estrella (Yıldız Dede), 2021 Sanatçı, Magnum Photos ve Patricia Conde Galería, Mexico City'nin izniyle
Sonraki

Prix Pictet “Human” Sergisi Arter’de Ziyarete Açıldı

Kaçırmayın!

Nesren Jake "Lunatic Asylum" Sergisi, Maximum Uniq Hall, 2024

Nesren Jake “Lunatic Asylum” Sergisi Maximum Uniq Hall’de

Sanatsal tasarım ve düşüncelerini 2010 yılında aktif olarak hayata geçirmeye
Türkiye-Japonya İlişkilerinin 100. Yılı'na Özel Konser

Türkiye-Japonya İlişkilerinin 100. Yılı’na Özel Konser

Suna ve İnan Kıraç Vakfı kültür kurumları, Türkiye ve Japonya arasındaki kültürel