Efsanevi Albüm ‘Okay Temiz plays Don Cherry’ ile Kundura Sahne’de

Okay Temiz
Okay Temiz

Don Cherry, Okay Temiz ve Johnny Dyani’den oluşan ünlü caz üçlüsü Don Cherry Trio’nun 1971’de ORTF stüdyolarında kaydettiği ve Türkiye caz tarihinin en önemli albümlerinden sayılan “The ORTF Recordings PARIS 1971”in lansman konseri gelecek hafta Kundura Sahne’de.

Geçtiğimiz ay Caz Plak etiketiyle sınırlı sayıda basılan ve kısa sürede tükenen albümdeki performansı bu kez, Okay Temiz’in müzik projesi Okay Temiz plays Don Cherry ile canlanacak. Davulda Okay Temiz, piyanoda Harald Svensson, basta Ozan Musluoğlu, keyboard’da Tomi Temiz ve trompette Can Ömer Uygan’ı birlikte izleyeceğimiz konser, 1 Aralık Cuma akşamı saat 21:00’de Kundura Sahne’de gerçekleşecek.

Don Cherry Trio’nun en iyilerinden

“Organic Music Society”, “Eternal” gibi albümleriyle caz tarihini şekillendirmiş Amerikalı caz müzisyeni Don Cherry, perküsyon ustası Okay Temiz ve Güney Afrikalı basçı Johnny Dyani’den oluşan Don Cherry Trio’nun en başarılı albümleri arasında gösterilen “The ORTF Recordings PARIS 1971”, 1971’de Paris’teki ünlü ORTF (Office de Radiodiffusion Télévision Française) stüdyolarında kaydedildi. Fransa’daki BYG Records’ın arşivlerinde bulunan orijinal materyallerin Mert Üçer tarafından remastered edildiği plak, Okay Temiz’in 2022 yılında yayınlanan “Okay Temiz’s Oriental Wind at Montreux Jazz Festival 1982” albümünün devamı niteliği taşıyor.

52 yıl sonra ilk defa

Caz Plak etiketi ile Ekim 2023’te gün yüzüne çıkan albüm, Tokyo, Paris ve İstanbul’a ithaf edilmiş üç özel edisyon ile 67 ülkeye dağıtılmış ve kısa sürede tükenmişti. Kreatif direktörlüğünü Haluk Damar’ın üstlendiği albüm kapağının Türkiye ve Japonya edisyonlarında Ara Güler’in 1969’da çektiği, Ara Güler Müzesi’nden Caz Plak tarafından lisanslanan ve daha önce yayımlanmamış bir fotoğrafı yer alıyor. Türkçe ve İngilizce liner notlar içeren Türkiye edisyonu bin adet; Japonca ve İngilizce liner notlar içeren Japonya edisyonu 500 adet elle numaralandırılmış kopya ile sınırlı olarak çıkan albümün Avrupa edisyonunun kapağında ise, Erinç Güzel tarafından çekilmiş 70 mm analog bir Château de Versailles fotoğrafı yer alıyor. Fransızca ve İngilizce liner notlar içeren bu edisyon da bin adet elle numaralandırılmış kopya ile sınırlı çıkmıştı.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar