Erhan Us, “Overestimation”
Erhan Us, “Overestimation”

Erhan Us’un, Dördüncü Kitabı “Overestimation” Yayımlandı

17 Ocak 2024

[Baltimore, ABD / 9 Ocak 2024] — Yazar, küratör ve kavramsal sanatçı Erhan Us‘un dördüncü kitabı ‘Overestimation’; dil, kimlik ve toplumsal entegrasyonun incelikleri etrafında gelişen fikirler çerçevesinde, New Yorker dergisinden alışkın olduğumuz görsel dil ile, 50 yeni karikatür içeriği ile 9 Ocak itibariyle yayımlandı.

Erhan Us, “Overestimation”
Erhan Us, “Overestimation”

Kitabın önsözünde, Us, karikatürlerin ifade biçimi olarak benzersiz özelliklerini, onları fiziksel sanat eserlerinin lineer zaman çizgisinden hareketsiz olarak durmalarına ilâveten; başı–gelişimi– sonu daha net olan süreçlerin minimalist anlatımlara evrilmesini, uluslararası bir bakışla, bağlamın tercüme edilemeyişinin zorluklarını ele alıyor.

Çizimler, Amerikan toplumunda bir yabancının, yanlış konumlandırılma sorunlarını; mizahın bir toplumsal savunma mekanizması olarak veya geleneksel dekoratif sanat anlayışına karşı çıkarak, kelimelerin tercüme edilse dahî, bağlamların edilemediği dünyada –kültürü oluşturan elementlerin sorgulanması ile– bireyin sıkışmışlığa iten unsurlar üzerine tahliller içeriyor.

1987 yılında Ankara’da doğan Erhan Us, uluslararası kavramsal sanat sahnesinde bir figür olarak öne çıkıyor. Ödülleri arasında uluslararası onur nişanları; dernek başkanlıkları, marketing projeleri ve A.D.1644 Marketing Group CEO’su görevlerine istinaden ‘en iyi dijital ve stratejik ajans’ ödülleri bulunan Us’un eserleri yaklaşık 30 ülkede –14’ü kişisel olan– 120’den fazla sergide sergilenmiş olup.

‘Dijital Prestij’, ‘Status Quo’ ve ‘Polisopolis’ gibi kıtapların yazarı ve 50’den fazla makalenin yazarı olarak Us, ‘Overestimation’ ile okurları büyüleyici bir karikatür yolculuğuna davet ediyor. Bilkent, İstanbul ve Anadolu Üniversiteleri’nden TH İşletme, Sosyoloji ve Felsefe lisans derecelerine sahip olan Us, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde dersler vermekte ve Maryland Institute College of Art (MICA)’da multidisipliner sanat çalışmalarına devam etmektedir.

Mizah, zekâ ve Amerikan kültürü içinde bir yabancının zihnini ele alan taze bir bakış açısının birleşimini bir açık kaynak olarak sunan Overestimation; okuyucuları için sanatçının kişisel web sitesi erhanus.com’da şimdi keşfe açık.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Cem Adrian
Önceki

Cem Adrian 28 Ocak’ta Zorlu PSM’de

6-Erhan Coral_Tate Modern 4, London_2023_Archival pigment print on Hahnemühle acid free fine art paper_75x105cm
Sonraki

Metropol Kayıtları: Kentsel Mimariyi ve İnsanlığı Yakalamak

Kaçırmayın!

7. Antalya Akra Caz Festivali Başlıyor!

7. Antalya Akra Caz Festivali Başlıyor!

Antalya Akra Caz Festivali, caz ve dünya müziğinin ünlü isimlerini
İki Kore'nin Birleşmesi

Joël Pommerat imzalı “İki Kore’nin Birleşmesi” ENKA Oditoryumu’nda!

ENKA Sanat, güncel Fransız tiyatrosunun en önemli temsilcilerinden Joël Pommerat