Faruk
Faruk

“Faruk” Filmine Tetouan Akdeniz Film Festivali’nden 2 Ödül

8 Mayıs 2024
Faruk
Faruk

Fas’ta gerçekleştirilen 29. Tetouan Akdeniz Film Festivali’nde, Aslı Özge’nin yeni filmi ‘Faruk’, “En İyi Erkek Oyuncu” ve Eleştirmenler Jürisi En İyi Film ödüllerini kazandı.

Jüri başkanlığını ünlü Filistinli yönetmen Elia Suleiman’ın yaptığı 29. Tetouan Akdeniz Film Festivali’nde, Aslı Özge’nin yeni filmi ‘Faruk’, “En İyi Erkek Oyuncu” ve ‘Eleştirmenler Jürisi En İyi Film’ ödüllerini kazandı. Aslı Özge’nin gerçek karakterlerden ve olaylardan esinlenen bu filminde filmin başrolünde yer alan 96 yaşındaki babası Faruk Özge, filmdeki performansı ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü alırken, film Eleştirmenler Jürisi tarafından da en iyi film ödülüne layık görüldü.

Dünya prömiyerini gerçekleştirdiği 74. Berlin Film Festivali’nden de Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği tarafından verilen FIPRESCI ödülünü kazanan ‘Faruk’ filmi, en son gösterildiği 42. İstanbul Film Festivali’nde de seyirci ve sinema yazarlarının büyük beğenisini kazandı.

Beşinci filmi ‘Faruk’ ile başarılı bir çıkış yaptığı ilk filmi ‘Köprüdekiler’in izinden giden Özge, gerçek mekânlarda çekilen, gerçek karakterlerden ve olaylardan esinlenen yeni filminde, sadece kentsel dönüşümün etkilerini değil, aynı zamanda bir baba-kız ilişkisinin karmaşıklıklarını da göstererek, İstanbul kalabalığının içinde ayakta kalmaya çalışan yaşlı bir adamın hayatına benzersiz ve samimi bir bakış sunuyor.

Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı olan filmin yapımcılığını EEE Films, FC Istanbul, Parallel 45 ve The Post Republic üstleniyor. Faruk Özge, Fikret Özge, Derya Erkenci, Gönül Gezer, Alibey Güner, Nurdan Çakmak, Begüm Güzeldoğu ve Semih Arslanoğlu’nun rol aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Emre Erkmen yapıyor.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Olafur Eliasson
Önceki

İstanbul Modern, Olafur Eliasson Sergisine Hazırlanıyor

Seçil Akmirza, Alp Ersönmez
Sonraki

Seçil Akmirza ve Alp Ersönmez Yapı Kredi bomontiada “Feelin’ Good” Sahnesinde!

Kaçırmayın!

Popülizm ve Medya

Popülizm ve Medya Üzerine Söyleşi Robinson Crusoe 389 Kitabevi’nde

Akademisyen Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu ve bağımsız araştırmacı Savaş
Deniz Kuyrukları Performansları [Sea Tails Performances] (Photo-Priscilla Roy)

“Deniz Kuyrukları Performansları” 22-26 Mayıs’ta Arter’de

“Deniz Kuyrukları Performansları” başlıklı dans gösterisi, Jackie Matisse’in Uçurtma Zamanı