“Gün Işığının Doğası” Başlıklı Sergi Galeri Bosfor’da

“Gün Işığının Doğası” Başlıklı Sergi Galeri Bosfor'da
“Gün Işığının Doğası” Başlıklı Sergi Galeri Bosfor’da

“Gün Işığının Doğası”, galeri mekanına süzülen gün ışığının farklı saatlerde değişen etkilerini gözlemlemeye ve gün ışığının hayatımızdaki etkisi üzerine düşünmeye dair mütevazı bir davet.

Yaz sergisi geleneğine yeni bir yorum getiren Galeri Bosfor, güncel üretimlerle galeri koleksiyonundan parçaları bir araya getirerek, adeta bir eve yerleştirme yapar gibi düzenleniyor. “Gün Işığının Doğası” ile yerleştirmedeki esnekliğin kuracağı bilinçli ve tesadüfi ilişkilere dikkat çekiliyor.

Galerinin temsil ettiği sanatçılar Burcu Erden, Mithat Şen, Erman Özbaşaran, Olgu Ülkenciler, Ahmet Çerkez, Yasha Butler’ın yanı sıra Işıl Kapu, Gülnihal Yıldız, Nisan Yıldırım, Uğur Daştan ve Ilgın Seymen’in yer aldığı sergi, bir salon sergisi gibi yoğun bir yerleştirmeyle sunuluyor. Sergide Galeri Koleksiyonundan Orhan Peker, Cihat Burak, Avni Arbaş, Adnan Çoker ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun baskı eserleri de bu kalabalık yerleştirmeye arasına ekleniyor. Yoğunluk ve boşluk arasında dinamik bir paslaşma kuran bu yerleştirme ile izleyicinin eserler arasındaki ilişkileri, etkileri keşfetmesi ve kendi yaşam alanları için yerleştirme biçimlerinden ilham alması mümkün.

İstanbul’un en yeni çağdaş sanat galerisi Bosfor’un üçüncü sergisi “Gün Işığının Doğası” 27 Temmuz-27 Ağustos 2022 tarihleri arasında ziyaret edilebilir ve Galeri Bosfor sosyal medya kanallarından izlenebilir.

Galeri Bosfor

Bosfor, odağına sanat eseri ve sanatçıyı alan, küratöryal ve solo sergilerle özgün örnekler gösteren, güncel sanat üretiminin nabzını tutan ve kendi zamanının tanıklığını üstlenen bir galeridir. Ziyaretçinin nitelikli sanat eserleri gördüğü, ilham aldığı, iyi hissettiği bir mekân olup, etrafında değer yaratmaya ve paydaşlarına da değerli hissettirmeye özen göstermektedir. Öncelikle kendi coğrafyasında bağımsız bir sanat ortamı geliştirmeyi; yaratıcı, zihinsel ve ahlaki değerlerle daha güçlü etkiler yaratmayı hedeflemektedir. Form ve malzeme odağında özgün işler üreterek kendilerine has üsluplarını zaman içinde dönüştürmüş; disiplin ve ahlakla üretimlerini sürdüren sanatçıları temsil etmektedir.


Galeri Bosfor

MUMHANE CD. NO:50 KAT:3 34425 BEYOĞLU / İSTANBUL

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar