Güneş Terkol ile Hikâye Ağacı Dikim Atölyesi

Güneş Terkol
Güneş Terkol

İstanbul Modern’in yeni müze binasında, Damat Tween sponsorluğunda gerçekleştirilen Eco Art Lab eğitim programının bu ayki konuğu çağdaş sanatçı Güneş Terkol olacak. 12 Kasım Pazar günü Terkol’un yönetiminde düzenlenecek atölyede, eski kumaşlardan görsel hikâyeler üretilecek.

Doğa ve çevreyle kurulan bağı sanat yoluyla güçlendirmeye aracılık eden Eco Art Lab öğrenme alanı, İstanbul Modern’in yeni müze binasında 12 yaş üzeri genç ve yetişkinleri ücretsiz etkinliklerde buluşturuyor. Eco Art Lab, sanatçılarla işbirliğinde, sürdürülebilir gelecek, herkes için yaşamın devamlılığı ve çevresel değişim gibi konuları işleyen ileri dönüşüm atölyeleri düzenliyor.

Damat Tween sponsorluğunda gerçekleştirilen Eco Art Lab eğitim programlarının bu ayki konuğu olan çağdaş sanatçı Güneş Terkol yönetiminde düzenlenecek atölye çalışmasında, eski kumaşlar görsel hikâyelere dönüşüyor. İstanbul Modern Koleksiyonu’nda yer alan ve sanatçının 2013 yılında gerçekleştirdiği “Akıntıya Karşı” adlı çalışmasından ilham alan atölye, ilişkilere, duygulara, hislere ve gündelik yaşama odaklanarak kişisel tarihimizi araştırıyor. Atölye çalışması kapsamında katılımcılar, eski kumaşlar aracılığıyla, hafızayı, gerçeklik algısını, hayal gücünü ve yaşamın geçirgenliğini sorguluyor. Katılımcıların kumaşlarla kendilerine özgü kolajlar ürettikleri atölyede, ilişkiler ve özlemler çoğalarak motiflere, renkli yamalara ve hikâyelerin görüntülerine dönüşüyor.

Bir sanat malzemesi olarak kumaşın, geçmişe ve geleceğe uzanan bir kavram olduğunu hatırlatan İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Direktörü Neslihan Varol, “Gündelik hayatımızda hemen hemen her nesnede, evde, işte, hatta bedenimizde kullandığımız kumaş, Eco Art Lab Sanatçılarla İleri Dönüşüm Atölyeleri kapsamında ele almak istediğimiz bir malzemeydi. Çağdaş sanat üretimlerinde bu malzemeye sıklıkla yer veren Güneş Terkol’un, koleksiyonumuzda yer alan “Akıntıya Karşı” adlı çalışması, malzemesi ve üretim tekniğiyle bize ilham verdi. Bu atölyede katılımcılar sanatçıyla birlikte, benzer bir üretim sürecini deneyimleyecek” dedi.

Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Büşra Orakçıoğlu ise “Damat Tween, sürdürülebilir gelecek ve döngüsel ekonomiye yönelik farkındalığı Eco Art Lab işbirliğinde sanat yoluyla artırmaya devam ediyor. Çağdaş sanatçımız Güneş Terkol yönetimindeki atölye çalışması ile bu farkındalık çabamızın görsel hikâyelere dönüşecek olması gurur verici” dedi.

Güneş Terkol ile Hikâye Ağacı Dikim Atölyesi

Tarih ve saat: 12 Kasım 2023 Pazar, 13.00–16.00
Yer: Eco Art Lab
Bilgi ve rezervazyon için: egitim@istanbulmodern.org | 0 (212) 334 7341

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar