‘Hafıza Konuşmaları’ İkinci Kez Beykoz Kundura’da

Sümerbank’ın 90 Yıllık Hafızası: ‘Hafıza Konuşmaları’ İkinci Kez Beykoz Kundura’da

Kunduranın Hafızası Sergi Alanı
Kunduranın Hafızası Sergi Alanı

Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın Sümerbank’ın 90. yılına özel hazırladığı panel serisi Hafıza Konuşmaları, ikinci bölümüyle 23 Mart Cumartesi günü Beykoz Kundura’da. Türkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından Beykoz Kundura’nın çatısı altında 2015’te kurulan Kundura Hafıza’nın geçen yıl başlattığı ve Cumhuriyet’in 100. yıldönümü kutlamalarına da eşlik eden seri bu kez, “Sosyal Hayat”, “Kadın Emeği” ve “İktisat” başlıklarında gerçekleşecek ve alanında uzman isimleri ağırlayacak.

“Her Şeyi Daha İyi Başaracağız”

1933 yılında kurulan ve Cumhuriyet tarihinin önemli simgelerinden birine dönüşen Sümerbank’ın mottolarından “Her Şeyi Daha İyi Başaracağız” sloganıyla yola çıkan panel serisi, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yürütülen kurumsallaşma ve fabrikalaşma faaliyetlerine odaklanıyor. Üç farklı oturumda gerçekleşecek Hafıza Konuşmaları, 10:30-19:30 saatleri arasında tarih meraklılarını Beykoz Kundura’da buluşturacak.

Sümerbank’ta sosyal hayat, kadın ve iktisat

Program, saat 11:30’da Kundura Sinema’da devam edecek ve S. Buse Yıldırım’ın Kundura Hafıza adına yapacağı Açılış Konuşması ile oturumlar başlayacak.

Prof. Dr. Arzu Öztürkmen’in moderatörlüğünde gerçekleşecek “Sosyal Hayat” başlıklı oturumun konuşmacıları, Doç. Dr. Gül Köksal, Prof. Dr. Serkan Tuna ve Dr. Tuba Demirci olacak ve Sümerbank’ın sosyal politikalardaki misyonu ve işçilerin yanı sıra Beykoz bölgesinin sosyal yaşamındaki yerini konuşacaklar.

Dr. Asena Günal’ın moderatörlüğünü yapacağı “Kadın Emeği” başlıklı oturumda ise, Dr. Yaşar Tolga Cora, Prof. Dr. Gülhan Balsoy ve Dr. Pınar Karababa konuşmacı olacak ve Osmanlı İmparatorluğu’nun son zamanları ve erken Cumhuriyet döneminde çalışma yaşamında kadınların görünürlüğü konuşulacak.

Programın son oturumu “İktisat” konulu olacak ve Prof. Dr. Hakan Yılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek. Prof. Dr. İlhan Tekeli, Prof. Dr. Aslıhan Aykaç ve Doç. Dr. Yusuf Doğan Çetinkaya’nın konuşmacısı olacağı oturum, Türkiye’nin iktisat politikaları içinde Sümerbank’ın ve Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası’nın yeri tartışmaya açılacak.

“Kundura’nın Hafızası”na sergi turu da var

Aynı gün ayrıca saat 10:30’da, Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın düzenlediği “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” adlı sergi, arşiv sorumlusu eşliğinde gezilebilecek.

İlki geçen yıl 28 Ekim’de gerçekleşen ve Cumhuriyet’in 100. yıldönümü kutlamalarına da eşlik eden Hafıza Konuşmaları, erken Cumhuriyet dönemi iktisadi çalışmaları, devlet kurumları ve fabrikaları, emek tarihi, yerli üretim çalışmaları gibi konuları, alanında uzman isimlerle tartışmaya açmak ve 90 yıllık hafızayı bugünden okumak amacıyla başlatıldı.

Sınırlı sayıda katılıma açık olacak etkinlik için rezervasyonunuzu beykozkundura.com adresinden ücretsiz yaptırabilirsiniz.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar