Kaan Tanhan
Kaan Tanhan

Kaan Tanhan’ın İlk Kişisel Sergisi “Vizör” Galeri / Miz’de

3 Mayıs 2024
Kaan Tanhan
Kaan Tanhan

Galeri / Miz, multidisipliner sanatçı ve tasarımcı Kaan Tanhanın ilk kişisel sergisi Vizör’e ev sahipliği yapıyor.

Açılışı 7 Mayıs Salı günü saat 17.00’de  gerçekleşecek sergide Tanhan, üretimlerinde ağırlıklı olarak sanat ve teknolojinin biraradalığına başvuruyor ve aşina olduğumuz durum ve kavramları, teknolojinin sunduğu olasılıklar dahilinde yeniden ele alarak, yeni ihtimalleri arıyor. Bu bağlamda sanatçının çalışmaları, bu durum ve kavramlara nihai çözümler öneren sonuçlar olmanın dışına çıkarak, sürekli bir deney halini sürdürüyor.

 Adını, kameranın görüş alanını çerçeveleyen merceği tanımlamak için kullanılan optik araçtan alan Vizör sergisinde sergilenen eserler, sanatçının üretim pratiğinin temelinde yer alan bu deneysel yaklaşımın bir sonucu olarak Orwell’ın “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört”adlı romanında tasvir ettiği dünyanın, günümüz dünyasındaki teknolojik izdüşümünü izleyici ile buluşturuyor. Tanhan’ın gözetleme, takip ve vizör kavramları ekseninde kurguladığı bu eserler, alternatif bir dünyanın temsili olmakla kalmıyor, bunun aksine; sanatçının yarattığı algoritmalar vasıtasıyla vizör, izleyici ile etkileşime giriyor ve izleyicinin- bu durumda gözlenenin- varlığı ile döngüsünü tamamlıyor.

Kavramsal çerçevesini Öykü Demirci’nin oluşturduğu Vizör sergisinde sunulan dünya, Orwell’ın çoğunluğun azınlığı izlediği ve azınlığın ise kontrol ettiği distopik dünyaya bir alternatif sunuyor. Sanat ve teknolojinin birleşimi vasıtasıyla denetim ve kontrolü azınlığın elinden alarak, topluma verip ve kendi denetimini kendi yapan bir toplumun ihtimallerini araştırıyor.

Sergi 14 Haziran’a kadar ziyaret edilebilir.


Galeri / Miz

Teşvikiye, Teşvikiye Mah., Hüsrev Gerede Cad. Deniz Apt. No:64, 34365 İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Miami, Burcu Ünlü
Önceki

Burcu Ünlü’nün “Yansımalar” Adlı Sergisi 7 Mayıs’ta Açılıyor!

Başka Yer, Terracotta, 50x38x12cm - Funda Susamoğlu
Sonraki

Funda Susamoğlu’nun “Dört Ayak” Adlı Sergisi Galeri Bosfor’da

Kaçırmayın!

Stefania Auci. Credit: Yuma Martellanz

Stefania Auci’nin “Sicilya Aslanları” Kitabının Devamı Çıktı!

İtalya’nın son yıllardaki en başarılı çoksatarları arasında yer alan ve
Vildan Hoşbak

Portfolyo: Vildan Hoşbak

Eğitim 2009-2013 Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel bölümü