Kadınlar ve Sanat İlişkisi Üzerine: Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?

Linda Nochlin’in “büyük kadın sanatçı” olmadığı sorusuna karşılık kaleme aldığı ve feminist sanat tarihinin temellerini atan makalesi, kitap halinde Ahu Antmen’in çevirisi ve Hayalperest Yayınevi etiketiyle okurlara ulaşıyor. Nochlin’in kadınlar ve sanat arasındaki ilişkiyi çözümlediği Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok? kitabı okuru sorgulamaya ve kadınlar-sanat ilişkisine dair düşünmeye davet ediyor.

Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?
Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?

Satın almak için tıklayınız.

Kitap Hakkında

Linda Nochlin’in bir dönüm noktası olarak feminist sanat tarihinin temellerini atan makalesi, sanat olgusunu algılamamızda hâlâ önemli bir yere sahip. Aydınlatıcı olduğu kadar sorgulatıcı yönüyle okuru konuya dahil ediyor, kabullendiğimiz varsayımları gözden geçireceğimiz yeni bakış açılarına davet ediyor. Nochlin, neden hiç “büyük kadın sanatçı” olmadığı sorusunu, sorunun çarpık mantığı içinde yanıtlamayı reddediyor. Onun yerine, büyüklük kavramının kendisini masaya yatırarak sanatta erkek-egemen deha kavramını yaratan temel varsayımları yapıbozuma uğratıyor. Sanat tarihsel düşünceye hâkim olan beyaz erkek bakış açısının yalnızca ahlaki değil, aynı zamanda entelektüel bir yanılgı olduğunu benzersiz bir kavrayışla gözler önüne seriyor.

Bu etkili makale, tek başına kitap halinde basılan bu yıldönümü baskısında yazarın kendi makalesini değerlendirdiği “Otuz Yıl Sonra” makalesiyle birlikte yayımlanıyor. Feminist, queer, ırk ve postkolonyal kuram ve çalışmalarının filizlenip yayıldığı bir dönemde “Otuz Yıl Sonra” makalesi yepyeni bir kanonun ortaya çıkışına dair çarpıcı bir değerlendirme. Louise Bourgeois, Cindy Sherman ve başka birçok sanatçıya göndermeler yapan bu makalede Nochlin eşsiz bir tutku ve hassasiyetle kadınlar ve sanat arasındaki ilişkiyi çözümlüyor. “Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?” çeşitli kültür ve toplumlarda etkisi yankılanan birleştirici bir çağrı niteliğinde. Nochlin’in mesajı hiç bu kadar acil olmamıştı: 2015 yılında söylediği gibi, “daha yapacak çok iş var.”

Neden hiç büyük kadın sanatçı yok?
Çevirmen:
Ahu Antmen
Barkod: 9786059452946
Basım Yılı: 2022
Sayfa Sayısı: 136
Ebat: 13,5 x 18 cm
Cilt Tipi: Kulaklı, Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 70gr. Kitap Kağıdı

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

1 Yorum

  1. Naki Aydoğan Reply

    Aşk kadındır. Gerçek sanatçılar kadınlardır. Erkek yansımasını edinir ve eser eder. Gerçek sanatçının ne zaman kitabı çıkmıştır. Bu yalan dünyada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.