Kardelen Semerci “orası benim olduğum yer değil” Odd Art Space’de

Kardelen Semerci’nin kişisel sergisi ‘orası benim olduğum yer değil’, bağımsız sanat platformu Odd Art Space’de

Tekirdağ’ın ilk bağımsız sanat platformu Odd Art Space, 09 Aralık 2023 – 12 Ocak 2024 tarihleri arasında Kardelen Semerci’nin “orası benim olduğum yer değil” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sanatçı, kolaj ve karışık teknik kullanarak ürettiği eserlerinde, izleyiciye “sanat ile hayat arasındaki gerilimin, mesafenin içinde, o ara bölgede neler oluyor?” sorusunu yöneltiyor.

Kardelen Semerci
Kardelen Semerci

Geçmişin parçalarını sancılı köşelerinden toplayıp başka bir yere koyduğunuzda ne olur? Veya ellerinden tutup sokakta gezintiye çıkarsak, başka geçmişlerle ve geleceklerle buluştursak? Peki ya araya kendi sancılarımızı da katıp bir ters bir düz ördüğümüzü düşünün! Ha bir de geçmişin parçalarını topladığımız o evler var. Sahi o kapalı kapılar ardında neler yaşanıyor? Hepsini bir bir ters yüz etsek kucağımıza dökülenlerle ne yapacağız? Sanatçı bu sergide kendi ters yüz ettikleri ile itinayla uğraşıyor. Kucağına dökülenlere farklı zamanlarda ve mekanlarda özenle dokunuyor, onlarla konuşuyor önce; sonra da onlarla yeni yollara, yolculuklara ve anlamlara çıkıyor. Kendi sınırlarını hınzırca kaldıran işler çıkıyor ortaya sonra. Evin tekinsiz mahremiyetine çomak sokmuyor sadece, sokağın umursamazlığını ve eril bakışın şiddetini de kurcalıyor. Sahi, oyunbozanlık değil de ne bu! Belki de artık yeni oyunlar oynamanın vakti gelmiştir… Birimizin acısı bitip de diğerininki nerede başlıyor acaba? Aradaki sınırları, bu sınırların rengini, şeklini ve kokusunu kim belirliyor, kim ölesiye savunuyor, kim üzerine basıyor? Peki ya sanat ile hayat arasındaki gerilimin, mesafenin içinde, o ara bölgede neler oluyor? Bu sergi sizi sadece o ara bölgede bir yolculuğa değil, aynı zamanda eserlerle bir hasbihale davet ediyor. Söz veriyoruz, oyunbozanlık serbest…

Sergi özelinde; Sanatçı kullandığı her bir imajın ve lekenin yan yana gelerek bütünsel bir sese dönüştüğünü ve resimlerin kendi sınırlarını kaldırdığını, bu sınırsızlık içerisinde izleyiciye bir mesafe yarattığını anlatıyor. Sınırları olmayan işler izleyiciyle direk iletişime geçiyor ve izleyiciyi tekinsiz, katmanlı bir yolculuğa çıkarıyor.

Kardelen Semerci "orası benim olduğum yer değil"
Kardelen Semerci “orası benim olduğum yer değil”

Çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam eden Kardelen Semerci’nin ‘orası benim olduğum yer değil’ sergisini 12 Ocak 2024 tarihine kadar Odd Art Space’te ziyaret edebilirsiniz.

Açılış:
09 Aralık Cumartesi
18:00 – 21:00


Odd Art Space

Tekirdağ Sahili, Hamamaralığı Sokak, No: 20 Süleymanpaşa/Tekirdağ

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar