Keçe Ali Kişisel Sergisiyle Eskiiz Sanat Galerisinde

İzmir’de bulunan Eskiiz Sanat Galerisi ressam Keçe Ali’nin son dönem yelkenli serisiyle öne çıkan resimlerine ev sahipliği yapıyor. 8.KITA-II başlığıyla izleyici karşısına çıkacak olan Keçe Ali, insanlığın keşfetmeye yönelik ihtiyacını, henüz keşfedilmemiş 8.kıta üzerinden sorgulatıyor.

Yelkenli Serisi
Yelkenli Serisi

Keçe Ali, çalışmalarında yelkenli gemileri ve insanı konu alan işleriyle, ağırlıklı olarak sakinliğe çağrıyı yineliyor. Tüm kıtaların keşfinin insanlık tarihini değiştirdiği ve insanın kendi içsel yolcuğuna ulaşmaya çalıştığını anlatan resimleri, hem bir var oluş hem de romantik bir tavırla karşımıza çıkıyor.

Keçe Ali, kullandığı imgelerde yaşam ve ölümü servi ağaçlarıyla tasvir ederken, içsel enerjimiz ve keşfetme yanımızı, oldukça renkli olan yelkenli gemileri sayesinde izleyiciye tamamlatmaya çalışıyor. 2019 yılında İstanbul Bienali’nde Yelkenli serisiyle dikkat çeken çalışmalarını, grafiksel formlar ve biçimlerle birleştiren sanatçı 8.KITA-II işleriyle aynı serinin devam ettiğini belirtiyor. Sergide Piri Reis haritasından yola çıkarak modernize edilmiş soyut-figüratif anlayışta düzenlemeler de yer alıyor.

8.KITA-II sergisi, 4-13 Aralık 2022 tarihleri arasında İzmir Kemeraltı çarşısında bulunan Eskiiz Sanat Galerisinde görülebilir.

Keçe Ali Hakkında

Erdal Görgün (d.1982, Almanya) Mahlas olarak kullandığı Keçe Ali ismi ,büyük efe dedesinin ismine
olan hayranlığından kaynaklıdır. Yerel ve uluslararası bir çok sanat etkinliğinde bulunmuş, aynı
zamanda bir çok workshop yapmıştır. İstanbul Bienali, İstanbul Contemporary, Tüyap sanat fuarı gibi
sanat fuarlarında yer almıştır. Çalışmalarında soyut anlayışı benimseyen ve geometrik formları
grafiksel bir bütünlükte sunan Keçe Ali, son dönem Yelkenli Gemileriyle dikkat çekmektedir. Ulusal ve
uluslararası bir çok koleksiyonda resimleri bulunan sanatçı, 12. Kişisel sergisini izleyiciyle
buluşturuyor.


Eskiiz Sanat Galerisi

Kemeraltı Çarşısı, 848. Sk. No:39, 35250 Konak/İzmir

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar