“Kendinin Avcısı” Sergisi Versus Art Project’de

Larissa Araz, “We Are Not Dead Yet!”, 2016, Archival pigment print on Hahnemuhle Matt Fibre. Framed. framed 40 x 60 cm Edition: 1/3 + 1 AP
Larissa Araz, “We Are Not Dead Yet!”, 2016, Archival pigment print on Hahnemuhle Matt Fibre. Framed. framed 40 x 60 cm Edition: 1/3 + 1 AP

Ka & Versus Art Project işbirliğiyle hayata geçen “Kendinin Avcısı” sergisi 18 Ocak 2024 tarihinde İstanbul’da izleyiciyle buluşuyor.

Oğuz Karakütük küratörlüğünde bir araya gelen sanatçılar; fotoğrafın gerçeklikle kurduğu ilişkiyi, fotoğraf medyumunun kendisi üzerinden tartışmaya kapı aralıyorlar. Türkiye ve Avrupa’dan davet edilen 16 sanatçının işleri, gerçekliğe çok yakın ve çok uzak görüntülerle, yarattıkları muğlaklıklar üzerinden hem fotoğrafın gerçekliğini hem de gerçekliğin kendisini eş zamanlı olarak yeniden düşünmeye çağırıyorlar.

Fotoğrafın anlatma, ifade etme, gösterme ve temsil gücününün sınırlarını zorlayan avangard yaklaşımların günümüzdeki devamcıları olarak kabul edebileceğimiz bu sanatçılar, geçmişle de kuvvetli bağlar kuruyorlar.

Adını Metin Altıok’un aynı adlı şiirinden alan Kendinin Avcısı, Türkiye’deki fotoğraf üretimi ve tüketimi için yeni ve güçlü damarlar yaratabilmenin yollarını ararken, aynı zamanda Türkiye’de fotoğrafın sıkıştığı dar alanı da tartışmaya açmak istiyor.

Bu sergi aynı zamanda, Türkiye’de kendi fotoğraf macerasının başından bugüne kendinin avcısı olabilmiş, Ka için “Türkiye fotoğrafının uç beyi” olan Orhan Cem Çetin’e bugüne kadar verdiği ilhamlar için teşekkür niteliğindedir.

“Kendinin Avcısı”, 24 Şubat 2024 tarihine kadar Salı – Cumartesi 10:00-18:00 saatleri arasında Versus Art Project’te görülebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar