Kent Kadrajları
Kent Kadrajları

“Kent Kadrajları” Sergisi Galeri/Miz’de Açıldı

20 Kasım 2023

Galeri/Miz bünyesinde açılan “Kent Kadrajları” adlı sergi, 4 Aralık 2023 tarihine kadar, modern megapol yaşamının karmaşıklığını ve kentsel algıları derinlemesine keşfeden iki usta sanatçı Ahmet Elhan ve Rüçhan Şahinoğlu’nun eserlerini bir araya getiriyor.

Kent Kadrajları
Kent Kadrajları

“Kent Kadrajları” adlı sergide, büyük metropollerde yaşamanın, şehrin her bir noktasını tam anlamıyla kavramak ve içselleştirmek anlamına gelmediği gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Ahmet Elhan ve Rüçhan Şahinoğlu, kent yaşamının bu karmaşıklığını ve kentlilerin deneyimledikleri ile algıladıkları arasındaki dengeyi yakalamak için farklı sanatsal yaklaşımları birleştiriyorlar. Sergi, kent yaşamını tüm detaylarıyla anlamaya çalışmanın mümkün olmadığı, farklı yapılaşma biçimlerinin, yaşam koşullarının, amaçların ve kültürlerin bir araya geldiği bir alana odaklanıyor.

Sergide, Ahmet Elhan‘ın eserleri kentin ayrıntılarından yola çıkarak farklı müdahalelerle parçalanmış ve tekrar bir araya getirilmiş unsurlardan oluşuyor. Öte yandan Rüçhan Şahinoğlu‘nun eserleri ise, kentin belirsiz ve bulanık parçalarını değil, tam tersine durup kentin ayrıntılarına dikkatle bakmayı içeriyor. Bu eserler, görüntüler damıtıldıkça kente ait kadrajları yeniden belirgin hale getiriyor. Ancak bu kadrajlar bir kentin kendine has kimliğini ve yaşam karakterini yansıtmaktan ziyade, her kentin o kimliksiz ara-yerlerinde gözlemlenebilecek şeyleri yansıtıyor. Büyük bir resme ve onun küçük parçalarına bakmak gibi hissettiren, kent algısını yakın kadrajdan ve farklı açılardan ele alacağımız bu sergi, aynı zamanda izleyiciyi Emre Zeytinoğlu’nun da yazısında belirttiği o soruyla birlikte gelen bir sorgulama haline yöneltiyor: ‘’Zaten bir kentin görüntüsü, orayı nasıl algıladığımıza bağlı olarak oluşmaz mı?’’


Galeri/Miz

Teşvikiye Mah. Hüsrev Gerede Cad. No.64 Deniz Apt. Şişli/İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Sırma Olcay Kefeli’nin “MÜHÜR” Sergisi
Önceki

Sırma Olcay Kefeli’nin “MÜHÜR” Sergisi Beyoğlu Meşrutiyet Binası’nda

Güneş Terkol, ‘‘Kabin Fantastik’’
Sonraki

Güneş Terkol’un ‘‘Kabin Fantastik’’ Sergisi Ferda Art Platform’da

Kaçırmayın!

“Namevcut Konferans”

Beykoz Kundura’da Bu Hafta Sonu Dopdolu!

İstanbul’un önde gelen kültür ve sanat merkezlerinden Beykoz Kundura’da bu
Kendi Gölgesinde Sergiden görünüm Küratörler: Emre Baykal ve Gizem Uslu Tümer Arter, 2023 Fotoğraf: flufoto (Barış Aras ve Elif Çakırlar)

Arter’in Güncel Sergiler Rehberli Turu 6 Kasım’da

Arter’in güncel sergileri etrafında şekillenen çevrimiçi rehberli turları, katılımcıları sanat