Kerem Giriş “Her şeyin Başladığı Yer” Art On Piyalepaşa’da

Art On İstanbul, ziyaretçileriyle 20 Nisan – 11 Mayıs tarihleri arasında Art On Piyalepaşa’da Kerem Giriş’in “Her şeyin Başladığı Yer” isimli solo sergisi ile buluşuyor.

Camın verili anlamı itibariyle çağrıştırdığı ilksel tınısı, kırılgan ve naif oluşuna göndermede bulunur. Cam, korunması gereken inorganik bir maddedir. Kırılması anında cezbedici olan madde bir anda keskinleşir ve tehlike arz edebilecek bir mevcudiyete bürünüverir.

Kerem Giriş "Her şeyin Başladığı Yer", Art On Piyalepaşa
Kerem Giriş “Her şeyin Başladığı Yer”, Art On Piyalepaşa

Camın estetik bir unsur olarak tarihsel kullanım amacını bir kenara bırakacak olursak, genellikle insan amaçları için araçsallaştırılmış inorganik bir maddeden söz ederiz. Cam, katı ve sert forma haiz maddeselliğinin ehlileştirilmesi ve çeşitli insan olmayan unsurların örgütlenmesi sonucu kullanım nesnelerine evrilir. Bardak, sürahi, gözlük, ayna, pencere, lens ilk akla gelen kullanım aparatlarıdır. Camın geçirgen olması; yansıtırken farklılıkları görünür kılması cezbedici bir nesne olmasına neden olur.

Kimlik, ırk, din gibi her türlü etnisiteyi ayırt etmeksizin bir araya getiren çocukluğunda oynadığı oyunlardır ve buradan hareketle Giriş oyunu yeniden kurar. Bu, hafızasızlaşan, belleğini kaybetmek üzere olan ve tek tipleşme yolunda emin adımlarla ilerleyen bir mahalleye yeniden bakma istediğidir. Oyuna bıraktığın yerden tekrar başlama arzusu, “ilerleme” adıyla parçalara ayrılmış çok-sesli oluşa duyulan özlemdir.


Art On Piyalepaşa

Piyalepaşa Blv. No:32/1, Polat Piyalepaşa, Beyoğlu
34762 Beyoğlu, Istanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar