Kerem Piker, “kırksekiz”
Kerem Piker, “kırksekiz”

Kerem Piker’in “kırksekiz” Sergisi Maçka Sanat Galerisi’nde

16 Aralık 2023

Maçka Sanat Galerisi’nin mimariyi sanatla buluşturmak amacıyla başlattığı “Geleneksel Yılbaşı Buluşması” projesi kapsamında bu yılın mimarı Kerem Piker’in “kırksekiz” sergisi 19 Aralık 2023 Salı günü saat 16:00 itibariyle açılıyor.

Kerem Piker, “kırksekiz”
Kerem Piker, “kırksekiz”

Maçka Sanat Galerisi’nin mimarı Mehmet Konuralp ile başlattığı proje 2022 yılında mimar Ömer Selçuk Baz’ın “Yılbaşı Ağacı Ormanı”, 2023 yılında mimar Hakan Demirel’in “mââile”, 2024 yılında ise mimar Kerem Piker’in “kırksekiz” sergisiyle devam ediyor.

Maçka Sanat Galerisi’nin 10×10 cm boyutundaki seramik derzlerinin dikte ettiği üç boyutlu gridden kaçış olmadığını belirten mimar Kerem Piker, 1976 yılında açılan mekânın kurucu öğesi olan kadim seramiklerden yola çıkarak tasarımını oluşturdu.

Geçmişin seramik karolarını bu kez 3 mm kalınlığında yeni nesil porselen seramiklere taşırken galerinin açılışının 48.yılına ithafen her sırada 48 adet olmak üzere toplam yirmi sırada 960 adet seramik kullandı. Tasarımda yukarıya doğru daralan etkiyi yaratmak ve galerinin zeminine ya da duvarlarına yaslanmadan durmasını sağlamak üzere üç boyutlu yazıcılarda üretilen, altmış farklı geometriye sahip 1100 adet bağlantı parçası ile birbirlerine tutunmalarını sağladı.

19 Aralık 2023 Salı günü saat 16:00 itibariyle açılacak olan “kırksekiz” sergisi 13 Ocak 2024 Cumartesi günü saat 19:00’a kadar Pazar ve Pazartesi hariç her gün 12:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Maçka Sanat Galerisi

Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. 31/A, 34357 Maçka / İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Zach Hodges "Warm beer" Sergisi, 2023, Ambidexter
Önceki

Zach Hodges “Warm beer” Sergisi Ambidexter’da

"Beyoğlu Hayvanları" Sergisi, Alp Yavuz
Sonraki

“Beyoğlu Hayvanları” Sergisi DOART Galeri’de!

Kaçırmayın!

İrem Yazıcı

Portfolyo: İrem Yazıcı

1989’da İstanbul’da doğdum. Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler okudum

Yaşanan Her RAGNAROK Son Değil; Başlangıçtır.

Ragnarok denilince dünyanın sonu gelir akıllara; İskandinav mitolojisi denilince ise,