Khatia Buniatishvili
Khatia Buniatishvili

Khatia Buniatishvili, 13 Haziran’da İstanbul Müzik Festivali’nde

6 Haziran 2024
Khatia Buniatishvili
Khatia Buniatishvili

52. İstanbul Müzik Festivali son haftasında klasik müziğin yıldız isimlerini, şehrin en özel konser mekânlarında ağırlamaya devam ediyor. 13 Haziran’da “klasik müziğin popstarı” olarak tanımlanan piyanist Khatia Buniatishvili ile kapanacak festival, son haftasında Gülsin Onay’dan Edgar Moreau’ya, Alexandre Castro-Balbi’den Can Çakmur’a, Franz Liszt Oda Orkestrası’ndan Borusan Quartet & Synergy Vocals ve Tekfen Filarmoni Orkestrası’na birçok önemli solist ve topluluğu konuk edecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 52. İstanbul Müzik Festivali, son haftasında klasik müziğin yıldız isimlerini konuk etmeye devam ediyor.

Teknik mükemmelliği ve karizmasıyla dünya genelinde büyük bir hayran kitlesi edinen, Le Figaro’nun “klasik müziğin pop starı” olarak tanımladığı piyanist Khatia Buniatishvili, 2013’te Münih Oda Orkestrası eşliğinde ve 2018’de oda müziği konseriyle dinleyicilerin gönüllerini fethettiği İstanbul Müzik Festivali’ne bu kez Satie, Chopin, Bach, Schubert ve Liszt besteleriyle hayatın çoksesliliğini yankılayan zengin içerikli bir resitalle dönüyor. “Labyrinth” başlıklı konser 13 Haziran saat 20.00’de İş Kuleleri Salonu’nda izleyiciyle buluşacak.

Festival son haftasında ayrıca Gülsin Onay’dan Edgar Moreau’ya, Alexandre Castro-Balbi’den Can Çakmur’a, Franz Liszt Oda Orkestrası’ndan Borusan Quartet & Synergy Vocals ve Tekfen Filarmoni Orkestrası’na birçok önemli solist ve topluluğu konuk edecek.

13 Haziran’a kadar sürecek festivalin biletleri, passo.com.tr, Passo mobil uygulaması, Passo perakende noktaları ve İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arası) satın alınabiliyor.

52. İstanbul Müzik Festivali
52. İstanbul Müzik Festivali

Festivalde son haftanın konserleri

Franz Liszt Oda Orkestrası, topluluğun sanat direktörlüğünü de yürüten viyolonselci István Várdai ve piyanist Gülsin Onay ile festival sahnesinde buluşuyor. Konser 6 Haziran saat 20.00’de İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Amerika’nın yaşayan en büyük bestecilerinden Steve Reich’ın, İstanbul Müzik Festivali ile Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın da ortak siparişçisi olduğu yeni eseri Yakup’un Merdiveni, Türkiye prömiyerini festivalde Sibil Arsenyan yönetiminde BİFO üyeleri ve Synergy Vocals ile yapacak. Bir Prömiyer Gecesi: Borusan Quartet & Synergy Vocals konseri 8 Haziran saat 20.00’de Süreyya Operası’nda müzikseverlerle buluşacak. Konsere yüksek katkıda bulunan kurum ise Borusan Sanat.

Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın yıldız solist Edgar Moreau ile birlikte, konser sahnelerinin en sevilen başyapıtlarını sunacağı konser, 9 Haziran saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda. Konserin yüksek katkıda bulunan gösteri sponsoru ise Tekfen Vakfı.

Viyolonselci Alexandre Castro-Balbi ve piyanist Can Çakmur Beethoven’ın müzikal yolculuğunu hem en kapsamlı hem de en özlü şekilde anlatacak bir programla festivalde. 10 Haziran saat 20.00’de gerçekleştirilecek Müzede Bir Akşam başlıklı konsere, yeni binasının açılışını geçtiğimiz yıl yapan İstanbul Modern Sanat Müzesi ev sahipliği yapacak. Konserin gösteri sponsoru ise Işıklar Holding.

Festivalin temasına göndermede bulunan Kökler başlıklı konser, Türkiye ve Yunanistan toplumlarını derinden etkileyen mübadeleyi 100. yılında iki özel eser siparişiyle anıyor. Besteci Dimitris Skyllas’ın eserinin dünya prömiyerini şef Burak Onur Erdem’in kurduğu Rezonans korosu ile Maria Deli, Tolga Akkaya ve Müşfik Galip Uzun gerçekleştirecek. Onur Türkmen’in son eserinin dünya prömiyeri, bestecinin de kurucuları arasında yer aldığı, Orhun Orhon yönetimindeki Nermin Kaygusuz Ensemble tarafından gerçekleştirilecek. Konser, 11 Haziran saat 20.00’de Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Saksafoncu Asya Fateyeva ile barok müzik topluluğu Lautten Compagney Berlin, ortak projeleri Dancing Queen’in dünya prömiyerini İstanbul Müzik Festivali’nde yapıyor. Bu projeye özel düzenlemelerle, Jean-Philippe Rameau’nun eserleri o dönemde henüz icat edilmemiş saksafon ile zenginleşiyor; barok dönem çalgılarının otantik tınısı ABBA’nın müziklerine bambaşka bir boyut kazandırıyor. Konser, 12 Haziran saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda STONELINE gösteri sponsorluğunda düzenlenecek.

Festival 13 Haziran’a kadar sürüyor

13 Haziran’a kadar sürecek festivalin biletleri, passo.com.tr, Passo mobil uygulaması, Passo perakende noktaları ve İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arası) satın alınabiliyor.

Konservatuvarların müzik bölümünde eğitim gören öğrenciler, konserleri her sene olduğu gibi ücretsiz takip edebilecek. Öğrenciler ise bu yıl yine tüm İKSV etkinliklerinde 20 TL’lik Eczacıbaşı Genç Bilet uygulamasından faydalanabiliyor.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Troya Film Platform
Önceki

Tarih, Mitoloji ve Sinema Bu Platformda Bir Araya Geliyor

2024, Antonín Brinda, performans sunumu, Performistanbul, İstanbul
Sonraki

Performistanbul 2024 Misafir Sanatçı Programı Devam Ediyor

Kaçırmayın!

Veera’nın Seyahatnamesi Bölüm 5 – DÜŞLER, ÇİLEKLER, ANDROIDLER / Şeyda Aydın

Veera’nın Seyahatnamesi Bölüm 5 – DÜŞLER, ÇİLEKLER, ANDROİDLER / Şeyda Aydın

Sevgili Eeva, Evimizdeyiz. Mutlu ve huzurlu olan eko yuvamızda… Salondaki
Bahadır Yıldız’ın Solo sergisi Quick Art Space'te

Bahadır Yıldız’ın Solo Sergisi Quick Art Space’te

Bahadır Yıldız‘ın “İçimizde Müphem Boşluklar ve Girdaplar” başlıklı 7. solo