KOLİ Art Space “Sen Başka Bir Bensin” Sergisiyle Pride’ı Kutluyor!

Akış Ka
Akış Ka

Küratörlüğünü Tuba Kocakaya’nın üstlendiği, “Sen Başka Bir Bensin / You are Another Me” 17 Haziran – 16 Temmuz tarihleri arasında açılıyor!

Sergi, KOLİ’nin- Noks Art Space ile dayanışma için ortaklaşa kullandığı yeni mekânında; Akış Ka, Cansu Yıldıran, İlkin Zeybek, Leman Sevda Darıcıoğlu, Meltem Sarıkaya, Mert Yemenicioğlu ve Yaz Taşçı gibi cinsellik ve bedeni merkeze alan işler üreten sanatçıların işlerini bir araya getiriyor.

Cis-heteropatriyarka ve ikili cinsiyet düzeni, bedenleri ve cinsiyetleri iki kutupsal karşıtlığa yerleştirir ve bedenlerin yaşayabileceği sonsuz olasılıkları sınırlar. Bu durumda, her bedenin bu iki cinsiyete dayalı şekillendirilmiş ve atanmış formu, kalıbı veya normu uygulama zorunluluğuyla karşı karşıya kalır ve bu zorunluluğa uymadığında şiddet ve marjinalleştirmeyle karşılaşır. Cinsiyetin ideolojik bir kurgu olduğunu kabul ederek, açılan sonsuz olasılıklar ufku, farklılıkların ve çeşitliliğin bin bir şekline ev sahipliği yapar.
Bu sergi, marjinalleştirme yerine marjinali benimseyen ve bu şekilde normal/marjinal ikiliğini kırmayı niyet eden işleri bir araya getiriyor. İkili cinsiyet döngüsünde, olasılıkların sınırlı bir parçası değil, tümü olarak “sen”; çarkın dişlilerini bozacak gücün bizisin.

“Sen Başka Bir Bensin / You are Another Me” sergisi daha adil, eşitlikçi ve kapsayıcı bir dünya için ilham verici bir deneyim sunmayı vaat ediyor. Sergi 17 Haziran – 16 Temmuz 2023 tarihleri arasında Koli Art Space’de görülebilir.


KOLİ / NOKS Art Space

Rasimpaşa Mah. Talimhane Sk. No:19B, 34716 Kadıköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar