Nilüfer Caz Festivali Şehre Yazı Getiren Caz Tınılarıyla Başladı

8. Nilüfer Caz Festivali
8. Nilüfer Caz Festivali

Bu sene 8. kez gerçekleşen Nilüfer Caz Festivali 8 Haziran Perşembe (dün) Fatih Erkoç ve Itamar Borochov unutulmaz performanslarıyla başladı. Bursa kent kültüründe önemli bir yeri olmasının yanı sıra, aynı zamanda şehrin sınırlarını aşarak geniş kitlelerce 2016’dan beri ilgiyle takip edilen Nilüfer Caz Festivali, şehrin çeşitli açık hava mekanlarında gerçekleşecek konserlerle hız kesmeden devam ediyor.

Festival’in bu seneki teması olan “Tahayyül”, genç nesillere hayal kurmayı hatırlatma fikri etrafına konumlanıyor. Birçok yerli ve yabancı müzisyeni ağırlayacak konserlerin yanı sıra, müzik ekseninde tasarlanan atölye çalışmaları da bu senenin festival programında yer alıyor.

9 Haziran Cuma günü, özgür notaları bir araya getiren besteleriyle dikkat çeken Mert Pekduraner Bursa’yı hareketlendirmeye hazırlanırken, 2010 yılında besteci ve müzisyen Ravid Kahalani tarafından her üyenin farklı bir geçmişten geldiği özgün bir ekip olarak kurulan Yemen Blues katılımcıları eşsiz bir canlı performans deneyimine davet ediyor.

10 Haziran Cumartesi, müziğin ve yeteneklerin gücüne inanarak yola çıkan müzisyen Nova Norda genç dinleyicilere ilham verecek performansıyla festival seyircisiyle Balat Atatürk Ormanı’nda buluşurken, 11 Haziran Pazar akşamı, geleneksel cazın ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden olan Kerem Görsev, Elif Çağlar’ın eşsiz sesiyle bütünleşen caz tınılarıyla müzikseverlere unutulmaz anlar yaşatmaya hazırlanıyor. İkiliye kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman eşlik edecek.

Elektronik ve kulüp kültürü atmosferlerini minimalist caz ve rock etkileriyle birleştirerek dans pistinden meditatif iç dünyalara akan ve bizi yepyeni diyarlara taşıyan GoGo Penguin performansıyla 12 Haziran Pazartesi festivalcilere coşku dolu bir akşam vaat ediyor.

13 Haziran Salı ise pedal, saksafon ve elektrikli efektlerle notalarını sonsuz bir evrende buluşturan Fransız sanatçı Guillaume Perret festival izleyicisiyle buluşuyor. 14 Haziran Çarşamba akşamı ise ilham veren müzik yolculuğuyla, Türkiye’de neredeyse dinlediğimiz bütün albümlerde davul kayıtlarıyla yer alan müzisyen Volkan Öktem ziyaretçileri eşsiz bir müzik ziyafetine davet ederken Jehan Barbur, prodüktör, söz yazarı, besteci ve şarkıcı ve edebiyatçı kimliğiyle Bursa semalarını notalarıyla yıldızlandırmaya hazırlanıyor.

15 Haziran Perşembe ise tüm şehri etkisi altına alacak festivalin kapanışını ilhamını kadim temalardan alan piyanist Maya Perest ve akustik müzik icra eden çok yönlü müzisyen Birkan Nasuhoğlu Atlas Köyü’nde gerçekleştirecekleri performansları ile yapıyor.

Festival, devam eden konserlerin yanı sıra alanında önde gelen isimlerin katılımlarıyla gerçekleşecek atölyelerle ziyaretçilere tekrar hayal kurmayı hatırlatacak.

12 Haziran Pazartesi, Elif Çağlar, Caz Vokal Atölyesi’nde ,cazın en önemli unsuru olan doğaçlamaya odaklanarak bazı armoniler üzerine katılımcılarla keyifli çalışmalar yapacak. Çağlar, ayrıca caz vokali üzerine katılımcıların sorularına da yer vereceği atölyede ses tekniğinden yorumlamaya pek çok merak edilen konuya da değinecek. 15 Haziran Perşembe ise Volkan Öktem, Davul Atölyesi’nde katılımcıları caz ritimlerinin bilinmeyen yönleriyle tanıştırarak müzikseverleri unutulmaz bir müzikal yolculuğa çıkaracak.

Ayrıca ziyaretçiler 9 Haziran Cuma günü Yekta Kopan moderatörlüğünde ve müzisyen Harun Tekin’in katılımıyla gerçekleşecek “Bir Şarkının Yolculuğu” söyleşisiyle bir şarkının baştan sona kadar yaratılış hikayesine tanıklık edecekler.

Nilüfer Caz Festivali biletleri Mobilet internet sitesi üzerinden satın alınabilir. Ayrıntılı bilgi ve program detayları için Nilüfer Sanat sosyal medya hesapları takip edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar